Илинден е един от най-обичаните летни празници в българския народен календар. Той е посветен на свети пророк Илия, смятан за повелител на гръмотевиците, бурите и огъня. Според поверията, на Илинден "небето се отваря“. Вярвало се е, че точно в този ден Бог може да чуе всяка молитва, стига тя да е искрена и изречена с вяра. Затова хората се молели за здраве, дъжд, плодородие и защита от природни бедствия.На Илинден хората не трябва да влизат в реките и в морето, защото може да се удавят, тъй като на своя празник св. Илия обичал да си взима курбан.
???? Основни вярвания за Илинден:
???? Забранява се работа на полето – защото Свети Илия може да се разгневи и да прати градушка, суша или буря. Особено строго се спазва това от овчарите, орачите и жетварите.
???? На Илинден небето се отваря – вярва се, че в нощта срещу празника се отваря небето и който види това (с чиста душа), може да си пожелае нещо – и то ще се сбъдне.
???? Пчеларите отбелязват "пчелен Илинден" – на този ден се смята, че пчелите "запечатват" меда и започва събирането на първия мед.
???? Илинден бележи поврат във времето – “Илия дойде, лятото си отива” – от този момент нататък, макар жегите да са силни, дните започват да се скъсяват и природата полека се обръща към есента.
???? Жертвоприношения – курбани – в някои райони се коли черен петел, овен или бик в чест на светеца, за здраве, дъжд и берекет.
???? Още поверия:
Който работи на Илинден – рискува да бъде ударен от гръм.
Пчелите, събрали мед до Илинден, ще дадат лековит мед.
Дъжд на Илинден – предвещава плодородна година.
Ако има гръмотевици – ще има болести и беди.
Ако е сухо и горещо – зимата ще е тежка.
Ако вали дъжд по пладне – зимата ще дойде рано.
???? Свързани ритуали и символи:
Палят се огньове за прогонване на злото и бурите.
Поднасят се пити с мед, нов мед и плодове – дарове към Свети Илия.
Жените не перат, не месят, не мият, за да не предизвикат буря.
???? Връзка със змейове и самодиви:
Свети Илия е считан за воин срещу злото – често "прогонва" самодиви, които отвличат момци и причиняват суша. Във фолклора той се съревновава и със змейове за надмощие в небесата.
"Гръмотевицата е гласът на Илия, а светкавицата – неговият огнен бич."
???? Събирателна мъдрост:
„Илия прокънтя – дъжд и град ще завърти.Земи си хлебец, седни под стряха –Илия не пита, кога ще дойде бурята.“