В страната ни се преработват около 30 хил. тона текстилни отпадъци

В страната ни се преработват около 30 хил. тона текстилни отпадъци
08.04.2025 15:05

Генерирането на текстилни отпадъци е проблем, тъй като основната им крайна дестинация са сметищата. Поради безпрецедентно високите количества дрехи, които се произвеждат, консумират и биват изхвърлени, сегашният линеен модел – „вземи-направи-изхвърли“ оказва огромен натиск върху планетата – нейните ресурси, околна среда и климат.

Важният преход към модела на кръговата икономика изисква много промени в начина, по който дрехите се произвеждат, както в изградените навици на потребителите за покупка и изхвърляне на непотребния текстил. Намаляването на количеството дрехи, които имаме, както и удължаването на живота им, е най-доброто, което можем да направим

Разделното събиране на непотребните текстилни продукти е единственият начин те да получат втори живот – отново като дрехи или рециклирани в други продукти. От цялата страна през миналата година са събрани около 7 хил. тона текстилни отпадъци. Ако трябва да кажем какво представлява това - представете си 470 тира с по 15 тона във всеки камион, т.е. говорим за голямо събиране.Столицата генерира минимум 70% от това количество. Мога да споделя, че качеството на тези дрехи, които идват при нас, е почти равно на качеството на дрехите, които внасяме от Германия, което за пореден път доказва, че българинът се е замогнал и носи хубави дрехи”, коментира пред БНР Виктор Зарев от TexCycle. Той обясни също, че в страната ни се преработват около 30 хил. тона, което не е голямо количество. Освен това, една много голяма част от това количество, се изнася. Единствената фабрика за преработка на текстил се намира в района на София (в Костинброд) и около 10% от материала, който използваме за сортиране, е от района на София.

След като хората оставят ненужните си стари дрехи в контейнерите за събиране на дрехи, минават микробуси, които събират съдържанието на контейнерите и го карат в Костинброд. От там 150 души, служители на завода, сортират дрехите като вид и като качество 20 - 50 кг и тези артикули след това се продават на пазара.

За България отиват около 50%, около 3-4% от дрехите отиват на сметището, останалите 47% се продават в чужбина - в Пакистан, Африка и страните от бившия СССР, които използват повторно текстила. От общо събраните дрехи около 13-14% се нарязват на парцали и се използват в индустрията за почистване.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Посланик Йоси Леви Сфари: Отношенията България-Израел не са само дипломатически, те са между хората

22.04.2025 22:06    

Отношенията между Израел и България не са само дипломатически, тов

Протест срещу незаконно гето затвори временно столичния бул. „Сливница”

Блокада на столичния булевард „Сливница” заради протест на жителите на район „Илинден”. Хората от квартала излязоха на прот

Валерия Велева в Русе: Разделена нация няма как да просперира.

Именитият български журналист Валерия Велева представи две свои книги тази вечер в Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ в Русе. То

Изненада! Цветанка Ризова аут от ефир, замести я Росен Цветков

Водещата на публицистичното предаване по bTV „Лице в лице“ Цветанка Ризова вероятно е решила да удължи великденската си ваканция.