Британци разкриха голяма измама в телевизорите

08.04.2025 15:25
Много от QLED телевизорите не са това, което рекламират производителите(снимка: CC0 Public Domain)

Intertek е провела тест на телевизори на китайската марка TCL и установява, че редица модели нямат квантови точки, като вместо това е използван евтин фосфор, съобщи порталът Ars Technica. Нещо повече, оказва се, че дори някои телевизори на Samsung, който наложи QLED технологията, нямат рекламираните квантови точки, според друго изследване.

Фосфорът е по-евтин, но не отстъпва много по функционалност на квантовите точки. В същото време надписът QLED присъства на опаковката и в спецификациите на тестваните телевизори. Парадоксално, разследването е инициирано от Samsung, който е искал да разобличи китайските си конкуренти, но друга агенция, Palomaki Consulting, установи, че и корейската компания прилага подобен трик.

Проверката, извършена от Intertek, показва, че вместо пълноценни квантови точки, известни още като QLED, компаниите използват значително по-евтин аналог на базата на фосфор. В описанието или на кутията не се споменава за фосфора, но присъства информация за квантовите точки.

Предимствата на QLED

QLED технологията се базира на сравнително редките химични елементи индий и кадмий. В описанието ѝ не се споменава за по-евтиния и по-често срещан фосфор. И макар че декларираната технология може да не присъства в телевизора, тя определено се отразява на цената.

Квантовите точки са отделен слой от екрана, който съдържа полупроводникови нанокристали, излъчващи светлина, когато през тях преминава ток. Те правят образа по-ярък – поне това твърдят производителите в рекламните си материали.

Първата компания, която пусна QLED технологията на пазара, беше Samsung. В продължение на много години телевизорите с квантови точки бяха значително по-скъпи от техните аналози без QLED, но в началото на 2025 г. най-накрая достигнаха бюджетните модели като цена.

Две проучвания, един резултат

Проучването на Intertek е проведено по искане на Samsung. Корейската компания се оплакала от телевизорите TCL 65Q651G, 65Q681G и 75Q651G, които според нея, нямат квантови точки. Резултатите от изследването потвърждават твърдението на Samsung – и в трите телевизора на китайския ѝ конкурент не е имало достатъчно индий и кадмий, а това са материалите, използвани за създаване на слоя квантови точки в QLED телевизорите.

TCL не е коментирала резултатите от проучването. В описанието и на трите модела на официалния сайт на производителя се споменава QLED, и то повече от веднъж. Междувременно, проверката, извършена от Intertek, става основа за съдебен иск срещу TCL.

Вместо кадмий и индий, TCL използва по-евтин фосфор в своите уж QLED телевизори. Не за първи път компанията се опитва да заблуди потребителите. Ars Technica припомня, че през 2024 г. изследователската компания Palomaki Consulting проучи евтиния QLED телевизор TCL 55S555, който дебютира през 2022 г. Моделът също не съдържа индий и кадмий, а само фосфор.

Изглеждаше, че Samsung е категоричен победител в тази ситуация, като успя да разобличи безскрупулен конкурент и да го хване в измама на потребителите. Но, както се оказва впоследствие, самата корейска компания понякога твърди за наличието на квантови точки там, където те никога не са съществували.

Експертите на Palomaki Consulting тестваха смарт телевизора Samsung QN75Q7DRAF от 2019 г. и установиха, че няма химически елементи, показващи наличието на пълноценни квантови точки. Но в телевизора има много фосфор. По-рано тази година се появиха публикации, че не са открити квантови точки и в QLED телевизорите на китайската компания Hisense.

Масова практика?

Очевидно много производители гледат на квантовите точки и съкращението QLED предимно като на маркетингов инструмент, което е особено очевидно в примера с корейската компания LG, пише Ars Technica. От години LG налага телевизори, които използват подобна на QLED технология, наречена QNED – според компанията, това означава квантов нано-излъчващ диод.

В своите маркетингови материали LG пояснява, че телевизорите QNED използват „малки частици, наречени квантови точки, за да подобрят цветовете и яркостта на екраните”. LG допълнително усложни наименуването на технологията през януари 2025 г., когато обяви телевизори, наречени QNED, които обаче не използват квантови точки.

Според съобщението на LG за гамата QNED Evo от 2025 г., телевизорите разполагат с „новата патентована технология за широка цветова гама Dynamic QNED Color Solution, която замества квантовите точки”. LG твърди, че Dynamic QNED Color Solution “позволява светлината от фоновото осветление да бъде изразена в чисти цветове, които са толкова реалистични, колкото изглеждат за окото в реалния живот”.

Източник: technews.bg

QLED квантови точки телевизори
Технологии
Подобни  

Фабрично производство на микрореактори променя ядрената енергетика

12.04.2025 11:06    

Това е подобно на революцията на Хенри Форд в автомобилите

Ванове на Amazon осигуряват дефибрилатори за спешни случаи

Шофьорите им са обучени да оказват помощ на хора с внезапни сърдечни проблеми

Стартъп “изпрати” своя AI аватар на съдебно заседание

Случаят повдига сериозни въпроси относно използването на изкуствен интелект

Роди се първото бебе, заченато с помощта на AI робот

Иновативната система автоматизира всички 23 етапа на инвитро процедурата