За разлика от традиционните концепции, които включват използване на гигантски сателити в геостационарна орбита и предаване на енергия чрез микровълни към наземни антени, Aetherflux предлага изграждане на съзвездие от спътници на ниска референтна орбита (LEO) и използване на лазери, съобщи SpaceNews.
Според основателя на компанията Байджу Бхат, предишните проекти са били твърде големи и не са позволявали итеративно развитие. „Техният подход е основната причина за липсата на напредък през последните 50 години”, обясни той в интервю от октомври 2024 г.
Бхат лично инвестира 10 милиона долара в началните етапи на развитие. Компанията вече е провела успешни лабораторни тестове за пренос на енергия и сега се подготвя за орбитална демонстрация.
Един от първите пазари за технологията ще бъде отбранителният сектор. Според доклад на Националната администрация за космическа сигурност на САЩ, космическата енергия може да осигури електричество на отдалечени бази. Aetherflux вече е получила безвъзмездна помощ от Фонда за подобряване на енергийните способности на отбраната (OECIF), за да демонстрира пренос на енергия от LEO.
Инвеститорите признават сложността на проекта. Идеята съчетава технически, регулаторни и логистични предизвикателства, от изстрелване на сателит до безжично предаване на енергия.
Ако демонстрацията през 2026 г. е успешна, Aetherflux може да се превърне в пионер в създаването на устойчива енергийна инфраструктура, която интегрира космически технологии и земни нужди. Този подход е алтернатива на традиционните източници, предлагайки достъп до „чиста” енергия независимо от времето.