53% от специалистите очакват работните натоварвания на AI да поставят най-голямо натоварване върху инфраструктурата за свързаност в центровете за данни (DCI) през следващите две до три години. Този вид „товар“ ще надмине облачните изчисления (51%) и анализа на т.нар. големи данни (44%), според проучване на технологичната компания Ciena, проведено през януари 2025 г. в партньорство с Censuswide.
В изследването са запитани повече от 1300 лица, вземащи решения в центрове за данни, от 13 държави; всички респонденти отговарят за планирането или закупуването на инфраструктура за центрове за данни.
За да отговорят на нарастващите изисквания на AI, 43% от новите центрове за данни ще бъдат предназначени за AI натоварвания. Нещо повече: предвид обучението на AI модели, ще е нужно „безпрецедентно движение на данни“. Това кара експертите от центровете за данни да прогнозират „гигантски“ скок в нуждите от честотна лента. Освен това, запитани за необходимата производителност на оптичния капацитет за DCI, 87% от участниците вярват, че ще се нуждаят от поне 800 Gbps.
Тъй като изискванията за AI изчисления продължават да се увеличават, обучението на големи езикови модели (LLM) ще стане по-добре разпределено из различни AI центрове за данни. Около 81% от респондентите смятат, че обучението на LLM ще се провежда на ниво „разпределени центрове за данни“, които обаче ще се нуждаят от много добра свързаност помежду си.
Вместо да внедряват т. нар. тъмно влакно, мнозинството (67%) от респондентите очакват да използват управляеми мрежи от оптични влакна (MOFN), които използват мрежи с голям капацитет за свързаност между центровете за данни на дълги разстояния, управлявани от друг оператор.
Запитани за ключовите фактори, определящи къде ще бъдат разгърнати AI съоръженията, респондентите класират следните приоритети:
„Работните натоварвания на AI променят целия пейзаж на центровете за данни, от изграждането на инфраструктура до търсенето на честотна лента. В исторически план мрежовият трафик винаги е нараствал с темп от 20-30% годишно. Сега изглежда, че AI ще ускори значително този растеж. Това означава, че операторите преосмислят своите архитектури и планират как могат да отговорят на това търсене по устойчив начин“, каза главният технологичен директор на Ciena International Юрген Хатхайер.
„Революцията на изкуствения интелект не е само в изчисленията. Става дума и за свързаност. Без правилната мрежова основа пълният потенциал на изкуствения интелект не може да бъде реализиран. Операторите трябва да гарантират, че тяхната мрежова инфраструктура е готова за бъдеще, в което доминира трафикът, управляван от изкуствен интелект“, заключава Хатхайер.