Китайските власти ще поемат строг контрол върху доставките на седем ценни редкоземни метала като част от последния пакет от експортни ограничения, съобщи TechSpot. Някои от тези материали, по-специално скандий и диспрозий, се използват широко в производството на електронни компоненти и устройства за съхранение на информация.
Затягане на гайките
Съгласно новите правила за износ на редкоземни метали, включително скандий, диспрозий, гадолиний, тербий, лутеций, самарий и итрий, износителите вече трябва да получат специални лицензи. Те се издават от Министерството на търговията на Китайската народна република.
Ограниченията за износ засягат редкоземни елементи както под формата на сурова руда, така и в резултат на нейната обработка във вид на метали и техните сплави и дори готови продукти, съдържащи компоненти от горепосочените метали и сплави на тяхна основа. Кандидатите за лиценз за износ трябва да обяснят на служители на Министерството на търговията за какви конкретни цели планират да изнасят тези ценни ресурси.
Новите ограничения за износа на редкоземни метали създават проблеми за големите глобални играчи в електронната индустрия, като американските компании Broadcom, GlobalFoundries, Qualcomm, Seagate, Western Digital, южнокорейската Samsung Electronics и тайванската TSMC.
Редкоземни метали в промишлеността
Редкоземните елементи играят важна роля в съвременната индустрия, поради техните уникални химични и физични свойства. Така например, скандият се използва при производството на входни радиочестотни модули за телекомуникационни устройства. Алуминиевият скандиев нитрид намира приложение във високочестотни филтри за 5G смартфони, Wi-Fi системи и клетъчни базови станции.
Диспрозият може да се използва за стабилизиране на магнитните свойства на материали при високи температури. По-специално, този метал е част от мощни постоянни неодимови магнити (сплав от неодим, бор и желязо), които са необходими при производството на твърди дискове (HDD) и електрически превозни средства. Именно на базата на неодимови магнити са изградени главите за четене/запис на твърдите дискове.
Диспрозият е полезен в ядрената и космическата индустрия. Например, той се използва за осигуряване на защита срещу радиация в ядрени реактори и сателити. Диспрозият може да подобри магнитните свойства на материалите, използвани в производството на магниторезистивна памет с произволен достъп (MRAM).
Гадолиниеви сплави, по-специално с кобалт и желязо, правят възможно създаването на устройства за съхранение на информация с висока плътност на запис.
Непоклатимата позиция на Китай
Въпреки че Китай все още не е наложил пълна забрана върху износа на редкоземни метали и фактът, че те са необходими на производителите в сравнително малки количества, новите ограничения за износ могат да създадат определени трудности за компаниите във високотехнологичните индустрии. Те ще трябва да преструктурират веригите за доставки, като намерят алтернативни канали или елиминират трудни за намиране материали от производствения процес.
Китай заема доминираща позиция на пазара на редкоземни метали. Страната контролира приблизително 70% от всички извлечени ресурси в тази категория и повече от 85% от глобалното предлагане на материали, получени от тях. Залежите от редкоземни метали под формата на руда не са необичайни и се намират в много страни освен Китай. Добивът и последващата им обработка обаче са сложни и скъпи процеси.
Китайските компании успяха да заемат почти монополна позиция на пазара на редкоземни метали чрез дъмпинг, което стана възможно, наред с други неща, благодарение на държавните субсидии за индустрията.
Пекин се позова на опасения за националната сигурност при затягане на контрола върху износа, наричайки го отговор на митата, наложени от администрацията на американския президент Доналд Тръмп. Както отбелязва TechSpot, в резултат на ограниченията цените на съответните материали могат да се увеличат 2-4 пъти.
Съединените щати остават до голяма степен зависими от китайските доставки на редкоземни метали, което правителството възприема като един от сериозните стратегически рискове. Проблемите с достъпа до ценни ресурси могат да забавят изпълнението на ключови проекти във военно-промишления комплекс – редкоземните метали се търсят в производството на съвременни разузнавателни дронове, модерни изтребители и високоточни ракетни системи.
Постепенно ограничаване на експорта
Други страни, като Япония, вече са постигнали значителен успех в заместването на вноса на китайски редкоземни ресурси. Страната на изгряващото слънце успя да намали зависимостта си от Китай, като започна производство на собствена територия и сключи партньорства с чуждестранни доставчици, като австралийската Lynas Corporation.
Сега само 60% от редкоземните метали, закупени от Япония, идват от Китай, докато доскоро този дял беше 90%. Монополното положение на китайските компании на световния пазар обаче засега вероятно не е застрашено.
Китай постепенно затяга контрола върху доставките на материали, оборудване и технологии, използвани в производството на съвременни високотехнологични продукти. През март 2025 г. Пекин наложи забрана за свободен износ на технология за производство на галий. Това е ценен метал, който се използва широко в индустрията, по-специално за производството на транзистори, интегрални схеми, светодиоди и електроди (катоди) на литиево-йонни батерии.
В началото на февруари 2025 г. Китай затегна контрола върху износа на волфрам и други материали. Пълна забрана за износ на галий, германий и антимон за Съединените щати е в сила от декември 2024 г.
През юли 2023 г., в отговор на санкциите на САЩ срещу технологичния сектор на Китай, Пекин ограничи износа на галий и германий от страната – износителите на тези метали трябваше да получат специално разрешение от Министерството на търговията. Само две седмици по-късно световните цени на галия се покачиха с 50%.
През октомври 2024 г. Китай национализира всички запаси от редкоземни метали и наложи строг контрол върху всички части от веригата за доставки на материалите, включително надзор на процесите на добив, обработка, разпространение и износ.