На 5 април Белият дом въведе основна тарифа от 10% върху целия внос в САЩ. След това, считано от 9 април, САЩ ще добавят „реципрочни тарифи” за много страни в отговор на собствените мита за внос на тези страни. Това ще удари най-тежко големите производители на производствено оборудване в света, включително Китай, Тайланд, Виетнам и Тайван, отбелязва The Register.
По-рано Тръмп обяви намерението си да въведе мита върху вноса на полупроводници, произведени извън САЩ, и също така призова за 25-процентен данък върху вноса на процесори. Според експерти, въвеждането на мита върху доставките на чипове от Китай няма да окаже никакво влияние върху Съединените щати, което не може да се каже за Тайван, Япония или Южна Корея, където се произвеждат повечето чипове памет и процесори, използвани в сървърите.
Краткосрочни въздействия
„Мисля, че може да има някои краткосрочни въздействия”, коментира главният изпълнителен директор на AMD Лиза Су, добавяйки, че е твърде рано да се говори за дългосрочните ефекти, „но ще трябва да видим как ще се развият нещата през следващите няколко месеца”. Процесорите на AMD заемат почти една четвърт от всички x86 сървърни чипове, продадени през третото тримесечие на 2024 г. Те обаче се произвеждат от TSMC в Тайван.
HPE отчете очакван спад на приходите през второто тримесечие на 2025 г., поради отрицателното въздействие на търговските политики на Тръмп върху веригите за доставки. „Последните съобщения за тарифите създадоха несигурност за индустрията, засягайки основно нашия сървърен бизнес”, каза главният финансов директор на HPE Мари Майерс по време на конферентен разговор с анализатори през март. Компанията работи върху планове за смекчаване на това чрез мерки за оптимизиране на веригата за доставки и промени в цените.
На последния си тримесечен отчет Dell заяви, че вероятно ще трябва да повиши цените, поради тарифите. Заместник-председателят и главен оперативен директор Джеф Кларк каза, че водещата в индустрията верига за доставки на компанията помага да се сведе до минимум въздействието на търговските правила, тарифите върху нейните клиенти и акционери, но цените все пак ще трябва да се коригират с нарастването на разходите.
За разлика от много други компании, китайският производител Lenovo остава оптимист. Главният изпълнителен директор Юанкинг Янг заяви, че глобалният отпечатък на компанията, гъвкавостта и устойчивостта ще помогнат на Lenovo да се адаптира към различни сценарии. „Уверени сме, че можем не само да гарантираме нашата конкурентоспособност на пазара, но и да защитим печалбите и производителността си”, увери той.
Коментарите от базираната в САЩ Supermicro, която доставя сървъри за хиперскейлъри, бяха по-лаконични. „Активно следим развитието на търговията и тарифите, работим с правителствени агенции и ще съобщим за всички бъдещи въздействия”, каза говорител на компанията пред The Register.
Рано е за окончателни оценки
Според IDC, глобалният пазар на сървъри е достигнал рекордно високо ниво от $77,3 милиарда приходи през четвъртото тримесечие на 2024 г., което представлява годишен ръст от 91%. На въпрос дали се забелязва някакво въздействие от обявяването на тарифите, като например доставчиците да трупат складови наличности в САЩ преди митата да влязат в сила, IDC отговаря. „Твърде рано е да се говори за това”.
Лидис Фернандес, вицепрезидент на групата за WW Enterprise Infrastructure в IDC, отбелязва, че няколко компании са обявили планове да отворят съоръжения в САЩ, за да избегнат митата, но що се отнася до производството на сървъри, това може да отнеме години. „Очакваме нарастващите разходи да бъдат прехвърлени към крайните потребители и все още няма признаци за натрупване, но това може да се промени в близко бъдеще. Компаниите все още се адаптират към новата реалност”, коментира Фернандес.
Omdia, която наблюдава пазара на сървъри и центрове за данни, отбелязва, че данните за продажбите на доставчиците за първото тримесечие няма да бъдат публикувани до юни, така че сега е малко вероятно да се получи ясна картина за въздействието на тарифите.
„Все още не сме виждали повишения на цените на пазара на сървъри. Веригата за доставка на сървъри и производството са до голяма степен в Тайван и местните доставчици се подготвят за тази ситуация”, коментира Манодж Сукумаран, главен анализатор за направлението Datacenter IT в Omdia. Според него, повишаването на тарифите би било проблем за клиентите, а не за доставчиците.
„Веригата за доставка на сървъри стана много сложна с появата на AI сървъри, които сега се превръщат в системи за монтиране в стелаж (напр. NVL72), а наборът от доставчици е много ограничен, за разлика от сървърите с общо предназначение. Освен това не е лесно внезапно да се премести производството в друга държава, това ще отнеме доста време”, казва анализаторът.
Несигурността е най-лошото
Експертите са силно загрижени от несигурната ситуация, тъй като Тръмп може да обяви предстоящо увеличение на митата днес и да отмени решението си на следващия ден. Несигурността е най-лошият аспект за повечето играчи от индустрията, смята главният анализатор на Synergy Research Джон Динсдейл.
„В много отношения несигурността е по-лоша от вече известните лоши новини. Така че нямам абсолютно никакво съмнение, че операторите на центрове за данни и свързаните с тях доставчици на оборудване предприемат стъпки за смекчаване на всички проблеми, които могат да възникнат”, обобщава той.