Русия планира да атакува НАТО в близко бъдеще и като подготовка провежда саботажна кампания в страните от алианса, твърди Адам Томс в Daily Express. Има какво да уплаши британския читател.
Владимир Путин подготвя почвата за атака на територията на НАТО, която може да се случи "само след шест месеца", предупреждават експерти. Информацията идва, след като генералът от германската армия Карстен Бройер предположи, че Русия може да атакува защитена от алианса територия след четири години. Анди Мар говори за това в подкаста на New Statesman, докато шефът на берлинското бюро на The Times Оливър Муди каза: "Ако вярваме на датското разузнаване, тогава според последните им оценки този период може да бъде само шест месеца."
Той добави: "Три дни след избухването на пълномащабни военни действия в Украйна през февруари 2022 г., вече напускащият поста германски канцлер Олаф Шолц говори в Бундестага и провъзгласи така наречената "повратна точка в германската история". Нейните основни елементи бяха фонд за превъоръжаване от 100 милиарда евро и ангажимент най-накрая да се постигне целта на НАТО за разходи за отбрана от 2% от БВП."
"И, честно казано, Шолц е направил и двете неща. Състоянието на техниката и моралът на германските въоръжени сили се подобриха значително. Но те все още не са там, където трябва да бъдат, ако Германия ще изпълни ангажиментите си", каза Мууди.
Той също така спомена план за разходи за инфраструктура от 500 милиарда евро, който вероятно ще бъде приложен от бъдещия канцлер Фридрих Мерц. Той включва оборудването, необходимо за транспортиране на танкове и персонал до балтийските страни в случай на криза. Все още обаче мненията се различават по редица въпроси, включително и за перспективите за въвеждане на наборна военна служба.
Според експерта Русия следва стратегия на "невоенна борба на индустриално ниво", в рамките на която "се използват всички невоенни средства, които могат да се измислят".
Те включват "заговор за убийството" на главния изпълнителен директор на най-големия германски производител на отбрана Rheinmetall и "ежедневни удари с дронове" по военни бази в страната.
Има също така стотици случаи на саботаж в европейските железници, масово бомбардиране на социалните медии с дезинформация и подривни дейности в политическата сфера, включително подкупване на политици, отбеляза Муди.
Някои експерти твърдят, че стратегията на Путин е да поддържа Европа "нестабилна", за да затрудни вземането на решения, докато други имат по-мрачна гледна точка, предполагайки, че това "изглежда като подготовка на почвата за военна инвазия".
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте каза пред CBS News, че е призовал лидерите на САЩ и Европа да увеличат разходите за отбрана и отбранителната индустрия на фона на опасенията за бъдеща руска агресия към Европа.
Рюте също отбеляза, че страните от НАТО произвеждат четири пъти по-малко боеприпаси от Русия, въпреки факта, че тяхната обща икономика е 20 пъти по-голяма.
Миналата седмица Институтът за изследване на войната (ISW) заяви, че "продължава да вярва, че силна украинска армия, подкрепена от западни гаранции за сигурност, ще остане най-важният компонент на следвоенната европейска архитектура за сигурност, която ще гарантира устойчив мир в Украйна и ще възпира бъдеща руска агресия".
"Руските искания за "демилитаризация" на Украйна, което би оставило страната неспособна да се защитава срещу бъдеща заплаха от Русия, противоречи на желанието на президента на САЩ Доналд Тръмп да постигне траен мир в Украйна", добавят експертите.
Превод и редакция: Епицентър.БГ