Георги Георгиев: Развързваме ръцете на съдиите, за да се ускорят наказателните дела за тежки ПТП

09.04.2025 14:10

Основна причина за забавянето на наказателните дела изобщо, в частност и делата за ПТП, са експертизите. От 4 до 6 години се случва на първа инстанция да се събират доказателства и това говори за това колко е голям проблемът. Създава се чувство за липса на справедливост у близките, роднините на пострадалите. Промените, които правим, са много ефективно средство за решаване на този проблем. Това заяви правосъдният министър Георги Георгиев след днешното заседание на министерски съвет във връзка с изготвяните от правителството законодателни промени за вещите лица по делата.

„В момента в НПК се предвижда възможност само когато се налага от обстоятелствата по делото, вещото лице да бъде разпитано чрез видеоконферентна връзка. Разширяваме тези хипотези и добавяме нови в законопроекта. Най-вече, когато заради ангажименти на вещите лица – имат други дела или не могат да пътуват от другия край на страната, тогава да могат да бъдат разпитани от съда с видеоконферентна връзка. Премахваме основният начин да се бавят делата“, обясни министърът, цитиран от Новини.бг.

„Когато имате над 290 вещи лица в страната, но добрите от тях – 10-15 – работят голям обем от делата, и съвпада делото, което вещото лице има и в София, и в Бургас, отлагате едно от двете дела с 8-10 месеца напред. Ще развържем ръцете на съдиите, за да имат възможност да използват съвременните средства за разпит на вещите лица, когато това няма да препятства работата по делото“, каза още министър Георгиев.

От друга страна, кабинетът предвижда и обучение от страна на държавата за вещите лица, за да инвестира тя в тяхната квалификация и подготовка: „Наред с това има и ограничения. Срещу тях очакваме критики и съпротива, но те са необходима част от това да се затегне контролът, затова въвеждаме изпити за вещите лица. Както юристите учат 5 години в юридическите факултети и едва след това се явяват на изпит в МП, за да работят като юристи, вещите лица са различни специалности и ще се явяват два пъти в годината на изпит – само тези, които го издържат, ще имат право да работят.“

„Затягаме режима и ще даваме и на правосъдния министър възможност да иска отнемане права на вещото лице, когато системно не изпълнява своите задължения. Важно е да дадем сигнал към всички участници в процеса, че никой не може да се крие зад общата отговорност“, категоричен е Георгиев.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Киселова: НС трябва да приема по-малко, но сериозно обсъдени законопроекти

23.04.2025 12:21    

В настоящата обстановка Народното събрание е по-добре да приема по

Георги Георгиев: Изключително важно е да си даваме сметка за качеството на законите

Изключително важно е да си даваме сметка за значението на качеството на законодателството, много преди то да е факт. Това каза министърът на правос

Варненската Ванга: Заплатата става 5000 лева, ако приемем еврото

Докато едни прекарват дните си в досадни научни изследвания и икономически анализи, базирани на скучни данни и математически модели, самопровъзглас

Зафиров: Индия е ключов партньор за България в Азиатско-тихоокеанския регион

Заместник министър-председателят Атанас Зафиров проведе среща с посланика на Индия Арун Кумар Саху, по време на която бяха обсъдени възможностите з