Мейнфреймът е сървърна система с общо предназначение, висока производителност, устойчива на грешки, оборудвана със значителни входно/изходни ресурси, голямо количество оперативна и външна памет. Тя се използване в критични системи с интензивна пакетна и оперативна обработка на транзакции.
IBM твърди, че 45 от 50-те най-големи банки в света използват мейнфрейми, въпреки конкуренцията на облачните услуги. Мейнфреймите са изградени, за да намалят шанса за прекъсване до нула, което е критична необходимост за много големи корпорации.
В допълнение към най-големите банки, 8 от 10-те водещи световни застрахователни корпорации, 7 от 10-те най-големи търговци на дребно и 8 от 10-те най-големи телекомуникационни фирми използват мейнфрейми на IBM – и нямат планове да ги изоставят.
Неувяхваща слава
IBM е пионерът в големите изчислителни машини: първият мейнфрейм, System/360, се появи през 1964 г. след няколко години разработка, за която Синият гигант похарчи около 5 милиарда долара. В началото на 80-те години този тип системи бяха безспорен лидер на пазара.
Мейнфреймите претърпяха значителен спад през първата половина на 90-те години, поради технологичните промени и нарастването на производителността на неспециализираните системи. IBM радикално предефинира подхода си към мейнфреймите, като създаде 64-битова z/Architecture, преработи процесорите за тях и направи възможно стартирането на множество сървъри с различни операционни системи на една машина.
В резултат на това, противно на прогнозите, мейнфрейм индустрията продължи да съществува и след 1993 г. Новият модел IBM z17 има значителна изчислителна мощност, включително способност да оценява милиони финансови транзакции в реално време, което ще позволи на сектора да се бори по-ефективно с измамите. В допълнение, моделът съкращава времето за изпълнение на AI процесите почти наполовина, в сравнение с модела z16.
Мейнфреймът също така може да работи с множество модели наведнъж, включително Granite LLM на IBM. Системата поддържа повече от 250 различни AI приложения, вариращи от оценка на финансовия риск до анализ на медицински изображения.
z17 е проектиран с отчитане на мненията на съществуващите потребители на IBM мейнфрейм. Сред най-важните нововъведения са разширените възможности за защита на данните.
Специалните разработки за z17
Що се отнася до процесора Telum II, той е специализирана разработка, насочена към AI приложения. Новата версия е изградена на базата на осем високопроизводителни ядра с тактова честота 5,5 GHz, като всяко ядро разполага с 36 мегабайта собствена памет.
Telum II също така включва подпроцесор, който ускорява I/O операциите, и специален AI ускорител IBM Spyre. Според разработчиците, този ускорител разширява възможностите за идентифициране на измами при финансови транзакции, а освен това благодарение на него генеративният AI ще може да рисува и обработва всякакви данни, съхранявани в самия мейнфрейм.
Внедрена е и поддръжка за AI агенти като IBM Watsonx Code Assistant for Z и IBM Watsonx Assistant for Z. На клиентите ще бъдат предложен също AI Toolkit за IBM Z и инструменти за разработчици LinuxOne, за да създават свои собствени AI агенти.
Налична е и нова версия на операционната система z/OS 3.2 за AI приложения, поддържаща хардуерно ускорение на задачи, свързани с изкуствен интелект, и инструменти за интеграция с облачни сървъри. Пускането на новата версия е планирано за третото тримесечие на тази година.
Към това е добавен софтуерният инструмент IBM Z Operations Unite, който позволява комбиниране на актуални данни за текущи операции във формат OpenTelemetry, като по този начин опростява управлението на ИТ операциите. По-специално, това ще ускори откриването на аномалии, ще намали продължителността на разследванията (девет пъти, според разработчиците) и ще сведе до минимум отрицателното въздействие на всякакви инциденти.
Сигурност за критични приложения
Що се отнася до сигурността на данните, софтуерът на z17 добавя възможности за управление на чувствителни данни от Hashicorp, която IBM придоби тази година за колосалните 6,4 милиарда долара. Сега този инструмент се нарича IBM Vaults и целият достъп до данните, които защитава, независимо дали на самия мейнфрейм или в хибридни облачни среди, се основава на самоличността на искащата страна.
Голямата сума, която IBM даде за Hashicorp, показва, че компанията е уверена в ефективността на новите средства. Мейнфреймът z17 ще излезе на пазара през юни тази година.