Миналият месец представител на „Възраждане“-Пещера подаде сигнал до Общинската избирателна комисия (ОИК)-Пещера за установена несъвместимост по отношение на кмета на село Радилово. В сигнала се посочва, че кметът е нарушил разпоредбата на чл. 41, ал. 3 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА), като не е уведомил ОИК, че е преустановил участието си като контролен член в земеделска кооперация, каквото е изискването по закон. Това съобщиха от екипа на „Възраждане“.
В подкрепа на сигнала беше приведен аналогичен казус от 2020 година в село Аканджиево, община Белово. Тогава, при идентични обстоятелства и при сигнал, подаден от представител на друга политическа сила – ГЕРБ, местната ОИК взема решение и отстранява кмета на селото.
Случаят е разгледан от Административен съд гр. Пазарджик, който потвърждава законосъобразността на решението на ОИК и води до
провеждане на частични местни избори.
В контраст със случая в Белово по казуса от Радилово същият съд взема решение в рекордно кратки срокове, с което отменя решението на ОИК- Пещера за отстраняване на кмета. Според изложеното от подателя на сигнала, съдът не е взел под внимание нито един от аргументите, а освен това съдията е квалифицирал комисията като „орган с
декоративна функция“.
„Възраждане“ изразява недоумение от противоречивата съдебна практика при почти идентични случаи. С оглед на съществуващите различия в тълкуването на закона председателят на ОИК-Пещера е сезирал адвокатските колегии в Пловдив и Пазарджик и е подал искане до Върховния административен съд (ВАС) за тълкувателно решение по прилагането на чл. 41, ал. 3 от ЗМСМА.
От „Възраждане“-Пещера настояват за яснота и последователност в прилагането на закона, както и за равнопоставено третиране на всички представители на местната власт независимо от политическата им принадлежност.