Още когато правехме Закона за предучилищното образование, коментирахме дали да се включи и възпитанието. Нашето общество през последните години наблюдава с интерес и безпокойство това, което се случва в училище. Това трябва да се обсъжда, но отговаряйки на времето, в което живеем. Това заяви бившият министър на образованието проф. Сергей Игнатов в предаването „Лице в лице“ по бТВ.
Думите му са по повод предложените реформи на учебните програми и въвеждането на предмета „Добродетели и религия“ в училище.
Когато предлагаш нещо, трябва да очертаеш какъв ще е крайният ефект, подчерта той.
Добродетелите изискват много неща, като личен пример. Добродетели се преподават в книгите, които децата трябва да четат допълнително. От древно време до наши дни характерът се изгражда чрез подражаването на даден герой от книга, коментира проф. Игнатов.
Какво ще се преподава? Религията как ще се преподава в смесените класове? Добродетели и религия е вероучение. Искам да видя детайлите на това предложение, каза Игнатов, като уточни, че намерението е добро. Добродетелите са ежедневната борба със себе си. След като се предлага, трябва да видим разписан учебният план, посочи бившият министър на образованието.
За да можем да оцелеем като човешки същества в петата индустриална революция фокусът трябва да е върху хуманитарната наука и психологията. Светът се променя драматично и за да оцелеем, трябва дипломата по хуманитарните науки и психологията да е равностойна на инженерната. Има желание, но пътят не се вижда, подчерта Сергей Игнатов.
„Времето, в което живеем, изисква бързи действия в учебните планове. Основната промяна трябва да е насочена в това децата да се научат да мислят. При нас се наизустява и това е така, заради обема от факти, които се изливат. Образованието е това, което остава след като си излязъл от училище“, каза още той.