Продължават проверките на агенцията по безопасност на храните във връзка с предстоящите Великденски празници. В цялата страна инспектори следят за произхода и качеството на агнешкото месо, яйцата и козунаците, както и дали са изрядни търговците. Във Врачанско няма установени нарушения на този етап, увериха от Областната дирекция по безопасност на храните. За какво обаче е важно да внимават хората при пазаруването и какво предпочитат за празничната трапеза? Георги Георгиев разказва.
С приближаването на Великден, започва и голямото пазаруване за празничната трапеза. С тях институциите също излизат в търсене на търговци, които не спазват правилата. Но какво е важно да знае потребителят преди да закупи даден продукт?
д-р Цветелина Тодорова - дир. на БАБХ - Враца "Когато видят във витрината предлагане на не опаковано агнешко месо, може по печата лесно да разпознаят дали е с произход България или внос. Когато съответно печата е със син цвят произхода е България, когато е с червен цвят това означава, че или е Европейски съюз или е трета страна. Маркировката на яйцата означава, съответно начина на отглеждане, регистрационния номер на фермата. Специално за козуначените изделия се следи за влаганите оцветители, начина на производство, срока на годност. Нека се интересуват потребителите, какво предлагат самите бизнес оператори."
Веселин е в търговията с месо от няколко години. И тази година е в очакване на купувачи в последните дни преди Великден.
Веселин Крумов - търговец "Като цяло българското месо се предпочита повече от българите, да една идея е по-скъпо, но не е вносно. На парчета се взима предимно, бутчета преснички, хората явно нямат възможности и пари да си взимат, защото една половинка си излиза 70-80 лева.
Освен по синия или червен печат за произхода на месото, купувачите могат да се ориентират и по цвета на агнешкото дали е прясно.
Веселин Крумов - търговец "Качеството на месото и качественото месо, се познава по кръвта, по вида, да не е изсъхнало, да не е замразено, защото като е замразено, то се сгърчва и си личи. Както се вижда свежо е, прясно заклано, сутринта.
Въпреки, че килограм агнешко може да се намери за около 20 лв. в големите хранителни магазини, повечето хора са готови да платят повече, но да бъде домашно отгледано на село агне.
Николина Евтимова "Имаме си домашно агнешко и ще бъде от нашето си."
Катя Василева "Ако трябва бих се комбинирала с някой и бих си купила живо тегло. Или да ни го заколят и след това да си го разделим. Така по предпочитам, отколкото от магазина.
Подобна е ситуацията и при яйцата и козунаците. Най-предпочитани са домашните.
Ралица Тодорова "Миналата година си закупих от магазина, но тази ще си направя аз, защото от магазина нямат същия вкус. Винаги чета етикетите и гледам какви Е-та съдържа даден продукт, тъй като знаем, че има и доста вредни от тях. Но като цяло предпочитам и домашни яйца да си купувам и домашно месо, ако има как.
Румен Христов "От магазина и имам село, на което моята майка ми събира и ми изпраща яйца за празника."
От Агенцията по храните препоръчват пазаруването за празника да е от регламентирани обекти. А търговците, които не спазват правилата ги очакват санкции от 4 000 лв.