Ако дадем възможност на изкаралите три години служба да се демобилизират, тогава реално ще загубим една трета от армията си. Това заяви главнокомандващият на въоръжените сили на Украйна Олександър Сирски в интервю за LB.ua, предава "Фокус".
"Помните, когато миналата година Върховната Рада повдигна идеята да включи въпроса за демобилизацията в закона и да даде възможност на тези, които са служили три години. Тогава ние изчислихме, че през април тази година от целия брой части, които имахме на фронта, около 350 хиляди щяха да бъдат уволнени наведнъж. Всъщност щяхме да загубим една трета от армията", отбеляза той.
По думите му в армията са започнали да се връщат и самоволно напусналите частите си (СЗЧ).
Според него, след като криминалното наказание за СЗЧ (самоволно напускане на частта) беше отложено в случай на връщане на фронта, много военнослужещи са започнали да се връщат.
"И много от тях се бият много качествено, показвайки добри резултати", подчертава Сирски.
В същото време той добави, че някои поделения са почти наполовина окомплектовани от военнослужещи, които са се завърнали след самоволно отлъчване.
Сирски не посочва точния брой войници, които са напуснали самоволно частите си.
Според главнокомандващия възможността за демобилизация и неуспеха на правителството да внесе съответния законопроект в парламента до 18 декември 2024 г, не значи, че вариантите за създаването на адекватен законопроект за освобождаване на преслужили войници са "свалени от масата". Според него дори и в момента Министерството на отбраната работи върху няколко версии на законопроекта, които ще предвиждат възможност за дългосрочна ротация или лечение на военнослужещи за период от три до пет месеца.
"Защото пак се връщаме на темата за мобилизацията, но няма да задълбаваме, защото е доста чувствителна. Има графици по бригади, роти, освобождават се хора. Все пак някои части на бригадите са във втория ешелон, така че хората се освобождават", допълни той.
Проектозаконът за демобилизацията
В публикация на "Украинска правда", позоваваща се на информация на събеседници в парламента, се твърди, че ако Върховната рада приеме законопроект за освобождаване от служба и ротация след 3 годишна служба, то 108 000 войници ще трябва да бъдат демобилизирани наведнъж. В това число влизат военни, включително и 14 хиляди офицери.
В публикацията се съобщава, че проектозаконът за освобождаване от служба и ротация на войници по време на военно положение вече е готов, но Генералният щаб на въоръжените сили на Украйна не е подкрепил документа, така че държавни служители не са успели го регистрират в парламента.
Министерството на отбраната предложи по-рано с проектозакона да се демобилизират тези, които са воювали три години, но в същото време военните трябва да участват в бойни действия на фронта общо 18 месеца. В него се заявява също, че ще бъде възможно да се подаде оставка само след като президентът на Украйна обяви обща демобилизация.