Анализът разглежда текущото състояние на българските фирми и бизнес средата, оценява изминалата година спрямо предходната, изследва очакванията на българския бизнес за 2025 г. и основните проблеми, които стоят пред фирмите, както и отражението върху бизнеса на злободневни събития.
В настоящото изследване такива събития са въвеждането на еврото, невъзможността да се установи трайно правителство през последните години и Националният план за възстановяване и устойчивост.
Мненията сред бизнес средите за отражението на въвеждането на еврото са разделени, като преобладаващото мнение е, че няма да се отрази на бизнеса им (27%). Половината от представителите на бизнеса преценяват невъзможността за съставяне на трайно правителство през последните години като отрицателно обстоятелство.
Основните проблеми, които възпрепятстват бизнеса, са на първо място трудно намиране на качествена работна ръка (48,6%), следван от административни и бюрократични бариери (39%), нелоялна конкуренция (31,1%), повишение на цените на енергоносителите (27,4%) и др.
Проблемите с относително най-ниска значимост са: достъп до кредити (6,6%), нагласени обществени поръчки (11,8%) и нарастваща сила на търговските вериги (13,1%).
Междувременно, университетът е подал заявление в Патентното ведомство за регистрация на марка, която ще се казва „УНСС бизнес барометър”. „Надявам се това изследване да стане традиция, защото е важно да се знаят очакванията на българския бизнес”, каза проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС.