“За втори път внасяме законопроект, от който считаме, че има нужда при регулирането на обществените отношения по съдебен ред и на родителските отношения и детето, когато този спор е повдигнат пред български съд.” Това заяви от парламентарната трибуна Петър Петров от “Възраждане” по повод разглеждането на Законопроект за изменение и допълнение на Семейния кодекс, внесен от “Възраждане”.
Той подчерта, че необходимостта от този законопроект е заради установената практика през последните 40 години, която вече е загубила своята актуалност. В закона има необходимост от равно третиране на двамата родители в съдебното производство, когато съдът трябва да вземе решение на кого от двамата ще предостави родителските права.
“Тази функция не се изземва от съда и не се създават нови критерии по отношение на определяне на режима на упражняване на родителските права, а се посочва равното третиране на всеки един от родителите и техния родителски капацитет, за да се осигури така важният принцип на гражданския процес, а именно - състезателното начало и равните права на страните. Това важи в хипотези, когато и двамата родители са с добри личностни характеристики и имат качества и потенциал да упражняват родителските права”, каза още Петров.
По този начин се дава възможност на съда да изостави установената практика, в която единият родител да бъде предпочитан и да има приоритет. Другата промяна, въведена със законопроекта на “Възраждане” е свързана с обичайната хипотеза за предоставяне на режима на родителските права на единия родител от страна на съда, но другият има силно ограничен контакт и с детето - обикновено само първата и трета събота от месеца.
“Тази практика, макар и възприета, е силно остаряла и не отговаря на настоящите социално-икономически условия, както и на необходимостта детето да получава възпитание от двамата родители. Затова създаваме гарантирана възможност за родителя, на когото не са предоставени родителските права, да има достатъчно широк контакт с детето в рамките на 10 дни в месеца. Третата промяна в нашия законопроект е в ситуации, свързани с изключителни случаи, и когато интересът на децата налага това, отново съдът да има възможност да определи един по-ограничен режим на личен контакт с другия родител - когато личността на родителя не предполага пълно доверие, че той не е в състояние да отглежда и възпитават детето. Това се случва за период от 6 месеца, като впоследствие този период може да бъде прекратен или удължен”, подчерта Петров.
Повечето парламентарни групи подкрепиха предложенията на “Възраждане” и законопроектът беше приет на първо гласуване.