Алберт Санигер, основател и бивш изпълнителен директор на Nate - приложение за пазаруване с изкуствен интелект, обещаващо "универсално" разплащане - беше обвинен в измама на инвеститори в сряда, според прессъобщение на Министерството на правосъдието на САЩ.
Създадено през 2018 г., Nate е събрало над 50 милиона долара от инвеститори като Coatue и Forerunner Ventures, като последният рунд - 38 милиона долара от Серия А - е бил воден от Renegade Partners през 2021 г., предава TechCrunch.
Nate твърдеше, че потребителите на приложението могат да пазаруват от всеки сайт за електронна търговия с едно натискане на бутон, благодарение на AI технология. В действителност обаче, според прокуратурата на Ню Йорк, Nate е разчитало в голяма степен на стотици нископлатени работници в кол център във Филипините. Те ръчно извършвали покупките.
Санигер е привлякъл милиони долари рисков капитал, като е уверявал инвеститорите, че Nate може да извършва онлайн транзакции "без човешка намеса", с изключение на редки случаи, при които AI не успява да завърши операцията. Въпреки че компанията е придобила известни AI технологии и е наела специалисти по данни, реалната степен на автоматизация на приложението е била практически 0%, твърди прокуратурата.
Всички операции са се извършвали от хора, а не от изкуствен интелект.
През 2022 г. изданието The Information провежда разследване по темата за широкото използване на човешки труд в Nate, пише dir.bg.
Санигер не е дал коментар по случая. В момента той е посочен като управляващ партньор във VC компанията Buttercore Partners в Ню Йорк, която също не е отговорила на запитванията за коментар.
Според обвинителния акт на Министерството на правосъдието, Nate е останала без средства и е била принудена да продаде активите си през януари 2023 г., като е оставила инвеститорите си с "почти пълна" загуба. Профилът на Санигер в LinkedIn показва, че той вече не е изпълнителен директор след 2023 г.
Nate не е единственият стартъп, който вероятно е преувеличил възможностите на своя изкуствен интелект. Например, според The Verge от 2023 г., софтуер за AI гласови поръчки на drive-through ресторанти също е бил захранван основно от нископлатени работници от Филипините.
Наскоро, Business Insider съобщи, че AI стартъпът EvenUp, оценен като "еднорог" в сферата на правните технологии, също е разчитал на човешка намеса за голяма част от своята работа.