Близките на загиналите и пострадали при пътни инциденти у нас най-често се превръщат във виновни по време на съдебните процеси. Това обяви в "Добро утро, Северозапад" по RM TV, адвокатът Елица Буенова. Тя е категорична, че трябват спешни промени в наказателно - процесуалния кодекс, които да гарантират справедливи процеси при такива случаи. Следват подробностите.
През 2023 година пътен инцидент край Плевен отнема живота на двама души. Катастрофата била станала на метри от инцидента със загиналата Сияна. От тогава близките на двамата загинали са в непрекъснат съдебен процес.
Елица Буенова, адвокат на пострадали при ПТП: "Делото тръгна, всички знаете, че тези дела вече стана световно известно, не само у нас, се бавят с години поради липсата на вещи лица и дългото чакане на експертизите по делата. Вече сме в съда, където виновния за птп-то не се признава за виновен, ние чакаме да видим защо. Започнаха парадоксите, т.е. това, което е най-страшно в ситуацията е, че ужасът на пострадалите при ПТП, не свършва с птп-то и загубата на техните близки. От там започва един друг ад, наричащ се съдебна система, която се подиграва с тях и която ги третира като престъпници. Съдебното заседание включително беше прекъснато, защото виновния се чувства изключително притеснен, той се разтрепери започна да плаче и помоли делото да приключи защото не можел да продължи."
Според адвокат Буенова подобен ще е съдебния процес и за смъртта на 12-годишната Сияна. Заради това тази събота хиляди се събират на протест искане за промяна и истински наказания.
Елица Буенова, адвокат на пострадали при ПТП: "Трябва да стане една много тежка промяна в НПК, за която на никой не му се чува защото никой не може да я асимилира, камо ли да я реализира. Това, което трябва да се направи го говорят съдиите от ВКС, говоря аз, говорят го много хора, но тези от които зависи не го чуват, защото не го разбират, все едно им говориш на японски."
А зачестилите инциденти не се дължали на лошите пътища, а на факта, че шофьорите не се съобразяват с тях, което ги прави убийци на пътя. Колкото до 37-те мерки на държавата, адвокат Буенова е на мнение, че няма да доведат до промяна.