През седмицата Европейската комисия обяви решението си за въвеждането на контрамита за американските стоки, а веднага след това американският президент замрази своите за 90 дни. Как високите тарифи и повечето разходи за отбрана и липсата на евтина енергия ще се отрезат на економиката на Стария континент и на България?
Нещата се променят с дни. Живеем в един от тези редки моменти, когато всичко се променя - тарифи, мета, геополитика, приятели, партньорства, търговски блокове и т.н.
Това отбеляза в студиото на “Говори сега” по БНТ макроикономистът проф. Димитър Иванов.
“Аз лично считам, че икономическата логика, разумът за тези реформи, които се опита президентът Тръмп да стартира, някак си липсва. Трудно е да защитиш със сериозни аргументи в 21 век философията на протекционизма. На границата на политическия преход в 1989 година критиката срещу това, че някои държави, включително и България, искаха да развиват автаркични, затворени икономики, беше огромна. Светът се отвори, живееме в един малък свят, ресурсите са ограничени и изведнъж икономиките да се затварят, да се спира процеса на глобализация, звучи неефективно. Можете ли да си представите, например, че изведнъж САЩ ще започнат да произвеждат джапанките от Тайланд, тишерките от Южна Корея и така нататък”, обясни той.
Проф. Иванов подчерта, че “в икономиката има един такъв принцип на кривата на опита, което означава, че колкото вие сте по-опитни в произвеждането на дадена вид стока, толкова разходите са ви по-малки”, и допълни:
“Никога не може да се постигнат разходите на Югоизточна Азия или на Китай, ако същите стоки започнат да се произвеждат в САЩ. И резултатите не закъсняха - борсите се сринаха с над 20. От четвъртък, петък, от вчера фактически ние имаме спад на долара и то спад, който е значим, неочакван за кабинета на Тръмп - 10-годишен спад на долара спрямо швейцарския франк, 5-годишен спад на долара спрямо японската йена, 3-годишен спад на долара спрямо еврото. И сега се очаква от началото на седмицата още по-голям удар не върху фондовите борси, а върху най-значимия пазар в света и това е пазарът на облигации - 29 триллиона долара, които ще се сринат, защото светът се опасява, че тази тарифна война ще доведе до рецесия, а вече някои говорят и за полъха на стагнация.”