2024: Европа потъна под вода през най-горещата година в историята

2024: Европа потъна под вода през най-горещата година в историята
15.04.2025 12:48

Европа стана свидетел на исторически наводнения през 2024 година, която се оказа не само най-горещата в историята, но и една от десетте най-влажни години на континента от 1950 година насам. Службата за климатичните промени "Коперник" на Европейския съюз, в сътрудничество със Световната метеорологична организация (СМО), публикува доклад, който разкрива шокиращата истина за мащаба на бедствията.

Според Саманта Бърджис от Европейския център за средносрочни метеорологични прогнози, цитирана от АФП, „Това са най-мащабните наводнения, които Европа е преживявала след 2013 година". Данните са повече от тревожни – наводненията са засегнали приблизително 413 000 души, отнемайки живота на най-малко 335 от тях, а материалните щети достигат умопомрачителните 18 милиарда евро.

Разбушуваният Дунав, който опустошаваше всичко по пътя си, и стотиците загинали във Валенсия, отнесени от потоци вода и кал, са само част от жестоката реалност, която се разигра пред очите ни. И всичко това – неизбежно следствие от екстремното двойно лице на климатичните промени.

През септември бурята "Борис" демонстрира чудовищната си мощ, изсипвайки тримесечното количество дъжд само за пет дни. Резултатът – мащабни наводнения и разрушения в осем страни от Централна и Източна Европа. Месец по-късно, подхранвани от топъл и влажен средиземноморски въздух, мощни бури предизвикаха катастрофални наводнения в Испания, опустошавайки източната провинция Валенсия и отнемайки живота на 232 души.

Според доклада, големи наводнения са регистрирани всеки месец от началото на 2024 година в различни части на континента. През януари – във Великобритания, през февруари – в Северна Испания, март и май – в Северна Франция, а юни донесе бедствия в Германия и Швейцария. Реки като Темза във Великобритания и Лоара във Франция достигнаха най-високите си нива от 33 години насам през пролетта и есента.

Европа – гореща точка на климатичните промени

Особено тревожен е фактът, че Европа се затопля два пъти по-бързо в сравнение със средните стойности за света, превръщайки се в една от най-горещите точки на климатичните промени. „Европа е континентът, който се затопля най-много, и се превърна в една от горещите точки на климатичните промени", предупреждава Флоранс Рабие, директор на Европейския център за средносрочни метеорологични прогнози.

Саманта Бърджис обяснява, че интензивните валежи в западната част на Европа, съчетани със сухите и по-топли източни региони, създават „поразителен контраст". Този контраст не е пряко свързан с климатичните промени, а по-скоро с противоположни системи на налягане, влияещи върху облачността и преноса на влага. Въпреки това, бурите през 2024 година „вероятно са били по-силни заради по-топлата и по-влажна атмосфера", добавя тя. „С глобалното затопляне ставаме свидетели на все повече и повече екстремни климатични събития".

Недостатъчна подготвеност за бъдещите предизвикателства

Докладът потвърждава тревожните прогнози на Междуправителствената експертна група за климатичните промени (IPCC), според които Европа ще бъде един от регионите, където рискът от наводнения ще се увеличи най-драстично в резултат на глобалното затопляне. Въпреки това, само половината от европейските градове имат планове за адаптиране към екстремни метеорологични явления.

Макар че процентът на подготвените градове се е повишил от 26 на сто през 2018 година до 50 процента сега, генералният секретар на СМО Селесте Сауло отбелязва, че „Някои страни в Югоизточна Европа и Южен Кавказ изостават. Така че трябва да се движим по-бързо, по-далече и заедно".

А учените предупреждават – с повишаването на температурите градовете са изправени пред „камшичен удар" от редуващи се наводнения и суши. Разбивайки илюзията, че климатичните промени са някакъв далечен проблем, 2024 година ни показа, че бъдещето е вече тук. И то е мокро. И горещо. И определено опасно.

Източник: novinite.bg

Свят
Подобни  

Мини цунами е предизвикал трусът в Мраморно море (ВИДЕО)

23.04.2025 17:31    

Мини цунами е предизвикал трусът с магнитуд 6,2, който разтърси Ис

151 пострадали в Истанбул - скочили отвисоко при земетресението

151 души са пострадали заради силното земетресение в Истанбул. Те са получили наранявания, след като са скочили отвисоко в паниката си. Това съобщи

Путин: Русия все още има недостиг на оръжия

Руските въоръжени сили все още имат недостиг на оръжия въпреки значителното увеличение в производството на оръжия миналата година, каза рус

Второ силно земетресение на Балканите

Второ земетресение на Балканите е регистрирано през днешния ден. Трусът е с магнитуд 5.0 по скалата на Рихтер.Това показва справка на "Фокус