Политиците по-малко да се месят в работата на българските юристи, на хората, които с високите си професионални и морални качества бранят правото в България, с отговорност пазят от посегателства законността и държавността. Пазят от опитите за безпардонно използване на върховния закон на държавата, за всякакви екзотики, които може да роди умът на законотворците, които нямат дори привидното желание да се вслушват във юридическата експертиза. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към присъстващите на тържественото събрание в Съюза на юристите по случай Деня на Конституцията и професионалния празник на юриста, съобщиха от прессекретариата на "Дондуков? 2.
„Днес честваме Българската конституция – стабилния конструкт, който урежда институционалните и обществените отношения, върху който се гради и утвърждава през годините българската държавност. Държавността, която ни завещаха на нас и на поколенията след нас нейните бащи, които поставиха основите й с приемането на първата българска Конституция – Търновската, през далечната 1879 г.“, посочи вицепрезидентът. В приветствието си тя заяви уважението си и към създателите на Конституцията от 1991 г. „Избраниците в Седмото велико народно събрание бяха хора различни, но обединени от една цел – България да върви напред. Достоен пример, който всички, които днес претендират да чертаят българската бъдност, трябва неизменно да следват“, заяви Илияна Йотова.
Вицепрезидентът отново подчерта, че последните промени в Конституцията са били продиктувани от всичко друго, но не и от интерес да се подобри основният закон на държавата. Тя посочи, че промените са се обърнали срещу своите създатели.
„Ефектът не е само бумерангов, а е върху нормалното, стабилното функциониране на държавата“, посочи Йотова, като даде за пример дългия процес по избор на председател на Народното събрание, защото всеки посочен е възприеман като потенциален служебен министър-председател. „За постовете, изброени в станалата печално известна домова книга, се гледа през тази призма, а не дали претендентите за тях притежават нужните професионални качества“, каза вицепрезидентът.
Акцент в изказването на Йотова беше и дългогодишната съдебна реформа.
„Докато само се говори за съдебна реформа, непрестанните скандали в съдебната система, липсата на справедливост и ефективност все повече разклащат общественото доверие в нея. Сриват доверието на хората в способността на държавата да ги защити, да им гарантира правата“, заяви вицепрезидентът. Тя беше категорична, че съдебната реформа не може да се роди в някой политически кабинет по нечия поръчка или заради нечие политическо бъдеще, а трябва да бъде продукт на всички хора, които всеки ден работят с тази материя.
В приветствието си Илияна Йотова призова за препрочитане на четирите начала, заложени в Търновската конституция – свобода, равнопоставеност, самоопределение, сигурност, както и на преамбюла на настоящия върховен закон.
„В преамбюла под редакцията на големия Валери Петров по брилянтен начин е събрана философията на българската Конституция. Тази философия трябва често да препрочитаме, да вникваме в смисъла й, а и да го припомняме на онези, които удобно го забравят, за да следват лични интереси, да обслужват конюнктурни цели, да работят срещу народа си. Народа, от когото произтича цялата държавна власт, както е записано в чл. 1, ал. 2“, изтъкна вицепрезидентът.