Габриел Вълков: Трябва да защитим доброволците с онази сила, с която те защитават нас

17.04.2025 16:01

„Често говорим за нуждата от солидарност, от общност, от доблест. Крайно време е не само да говорим, но и да действаме. Трябва да защитим доброволците с онази сила, с която те защитават нас в тежки моменти.“

Това заяви председателят на Младежкото обединение в БСП и на Комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков в пленарната зала.


По думите му, законът нито е ляв, нито е десен, защото въпросът е човешки. Той подчерта, че България е единствената страна в Европейския съюз, в която няма подобен закон. Социалистът припомни, че макар да се говори за него от 15 години, реална воля за приемането му не е имало и е време веднъж завинаги да сложим край на това.


„Приемането на такъв закон на първо четене поставя основите на това 100 000 души в България да бъдат регулирани като доброволци и да получават защита за това“, каза Вълков. Той обясни, че става въпрос за хората, които обикалят планините от сутрин до вечер, за да търсят и издирват деца; по време на пандемията са помагали на лекарите и медицинските сестри в болниците; работят с младежи и уязвими групи и им помагат да се реализират. „Те са нашите съвременни герои! А нашата задача като народни представители е да ги защитим и подкрепим!“, категоричен бе председателят на младите социалисти.


Габриел Вълков обясни, че законопроектът, който предлага левицата:
• въвежда ясна дефиниция за доброволческата дейност;
• гарантира, че доброволците няма да бъдат експлоатирани като безплатна работна ръка;
• създава национален електронен регистър за доброволческата дейност, който служи като електронна доброволческа книжка;
• предвижда обучения, безопасни условия и екипировка;
• осигурява възстановяване на разходите за доброволческата дейност;
• дава право на 3 дни отпуск годишно на всеки работещ човек, който се ангажира с доброволчество.


По думите му трябва да бъдат приети и трите законопроекта и между първо и второ четене да бъдат обединени добрите практики, да се изчистят всички проблеми и да се приеме една цялостна уредба на доброволчеството в България.


„Призовавам всички политически сили в този парламент – нека поне този път поставим хората над партийния си интерес. Онези, които винаги са до нас, когато имаме нужда, го заслужават“, каза в заключение Габриел Вълков.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Протест и контрапротест се провеждат пред „Майчин дом“ в София

15.07.2025 20:54    

Протест и контрапротест се провеждат пред Университетската акушеро

Адм. Ефтимов: Визитата на шефа на Военния комитет на НАТО подчертава нарастващата роля на България

"Визитата на председателя на Военния комитет на НАТО адмирал Джузепе Каво Драгоне в България се случва във важен момент – броени дни след сре

Адвокат за скандала в „Майчин дом“: Необичайно е пациент да се жали чак 10 дни по-късно!

Днес има два протеста. Единият е в защита на  родилката, която твърди, че е получила шамари и обиди по време на раждането си в „Майчин д

Икономическа полиция влезе в община Варна, проверява заповед на заместник на Коцев

Община Варна е уведомена за започнала проверка от отдел „Икономическа полиция“ към Областната дирекция на МВР в крайморския град, съобщ