Нова програма от 1 май: Подслонът на украинците у нас ще продължава само 60 дни

21.04.2025 10:31

Хуманитарната подкрепа за настаняване на разселени лица от Украйна, които не попадат в рискова група, ще се осигурява еднократно за срок до 60 календарни дни. Това сочи новата програма, която влиза в сила от 1 май.

Настоящата програма беше удължена до 30 април, а с публикувания за обществено обсъждане проект хората добиват известна яснота какво ще се случи с настаняването им след тази дата. Появи се напрежение сред тях последните седмици, защото правителството поднови действащите мерки в последния момент.

Но за няколко категории уязвими лица подслонът остава безсрочен за целия период на временна закрила.

Всички, които в момента се възползват от програмата, ще разполагат с 60 дни в хотела или базата, където са настанени. В този срок те имат право да подадат формуляр за принадлежност към рискова група. В случай, че се установи такава принадлежност, те ще останат настанени за целия срок на временната закрила. След изтичането на 60-те дни хората извън рисковите групи ще могат да останат, но ще трябва да плащат по цени за свободния пазар.

Обектите за настаняване остават бази, които са държавна или общинска собственост, а също и хотелите. Заради инфлацията цените за ежедневен престой малко се увеличават и от 15 лв. досега ще бъдат между 16,43 и 19,72 лв. според категорията на мястото.

Като рискови групи се определят бременните жени, децата на възраст до 12 г., придружавани от един родител, както и тези от 12 до 16 г., когато не посещават училище по независещи от семейството причини.

Уязвими са и хората с трайни увреждания, тези с психични заболявания, установени с документи от медицински лица, както и лицата, полагащи грижи за тежкоболни.

В рисковата група влизат и възрастните хора в нетрудоспособна възраст.

В Програмата са включени и мерки за приобщаване и интегриране на разселените лица. Те ще се реализират в направленията здравеопазване, образование, достъп до пазара на труда, социална подкрепа, социални услуги и други мерки, насочени към приобщаването им в приемащото общество.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Слънчева и гореща неделя. Живакът скача до 37°

08.06.2025 09:31    

Днес ще бъде слънчево и горещо. След обяд главно над планините ще

Правосъдният министър: 11 души от домовете в Ягода са в болница. Жена е с ампутирани ходило и пръсти

В ефира на „Събуди се” по NOVA министърът на правосъдието Георги Георгиев обяви, че законът ще бъде приложен в цялата си строгост по от

Петдесетница е, Църквата празнува рожден ден

Българската православна църква почита Петдесетница - един от най-големите православни празници. Той се отбелязва на 50-ия ден след Великден

Протести в цялата страна срещу еврото

Протести срещу еврото ще се проведат в много градове в България днес. Те се организират от "Възраждане" и започват в 12 часа."Днес излизаме отново,