Именитият български журналист Валерия Велева представи две свои книги тази вечер в Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ в Русе. Това съобщиха от пресцентъра на Областна администрация – Русе.
Изданията „Рани от власт“, което съдържа 50 знакови интервюта с политици и интелектуалци, и „Ах, тази власт“ със 122 избрани статии и коментари, бяха представени в Заседателна зала на библиотеката днес на среща разговор, в който участваха също областният управител Драгомир Драганов и кметът Пенчо Милков. По негови думи днешното събитие се фокусира върху една от най-важните сили в съвременното общество – честната журналистика.
„В свят, където информацията се разпространява със светкавична скорост, а за съжаление фалшивите новини често се маскират като истина, журналистиката, водена от истина, почтеност и отговорност, е по-необходима от всякога“, категоричен бе Драганов и посочи, че представянето на подобни книги е своеобразен щит срещу манипулацията.
„Всеки журналист, който се осмелява да търси истината, независимо от трудностите и натиска, допринася за изграждането на по-прозрачен и справедлив свят. По думите на Драганов книгите на Валерия Велева са жив организъм, буквално изграден от чувства, идеи, търсения и най-вече загриженост към родината.
От своя страна кметът Милков определи Велева като внимателен анализатор и посочи, че написаното от нея е вид учебник и мерило, създаващо очакванията какъв трябва да бъде държавният лидер. По думите на кмета най-важно в момента пред обществото е поставянето на главна и генерална цел.
„Тези книги съм ги написала, издала и събрала, за да има памет за това време, за успехите и грешките, за да не ги повтаряме. Книгите са насочени и към бъдещите поколения – да прочетат дисекцията на това време, да го усетят с всички залитания, провалени надежди, желания за промяна, неслучилата се промяна, отсъстващото лидерство, грешните решения, които сме вземали като държава и общество“, каза Велева.
Според нея повечето решения на високо ниво до момента са били грешни.
„Няма да забравя 2008 година, когато Радой Ралин ми каза - закопчахме се накриво. Пътят беше начертан, беше ясен, но ние го извървяхме закопчани накриво, направихме много грешки като общество, избирахме неудачни политици, които вземаха неудачни решения. В момента липсва лидерство и визионерство“, сподели още тя и каза, че надеждата ѝ е в младите хора.
„Тази политическа класа в момента не може да роди лидер. Младите, които са тук в България, не привнесени, а израсли на тази почва, видели всичките негативи и знаещо какво трябва да се направи, но на базата на опит, образование, традиции и преосмисляне, а също и на морални ценности – в тях ми е надеждата“, допълни Валерия Велева.
„Имаш ли морал няма да има залитане и да загубиш посоката или пък да говорим за корупция. Най-много искам да се върне духа на България, който изпуснахме в тези години, духът на съграждане, на общност, а не на агресия и разделяне. Разделена нация няма как да просперира“, категорична бе Велева.
Събитието бе водено от академик Иван Гранитски. По негови думи книгите на Валерия Велева са като една рентгенограма на социалните пулсации и развитието на тенденциите през последните 35 години.
„Виждаме смяна на политически върхушки и лидери. Партии идват и си отиват от властта, но отечеството е едно и Велева разсъждава по тези проблеми. Опитва се да си обясни защо са такива процесите, има ли изход, какво трябва да се направи. Тя има жив и увлекателен стил, тя не е само добър анализатор, но и добър есеист и публицист. Има и строго научни анализи, но има и поетични и образни елементи“, каза академик Гранитски.
„Отдавна Теодора Евтимова, тази невероятна и неуморна директорка на една от най-добрите регионални библиотеки в България има идея да гостуваме с Валерия Велева с тези нейни книги, които излязоха преди една година, но още преди това идеята за среща с Велева възникна, когато излезе нейната книга, посветена на Лили Иванова. Книгите ѝ съдържат интервюта с всички български президенти и министър-председатели след демократичните промени насам. Другата книга „Ах тази власт“ са нейни анализи на този преход във всички сфери на социалния, икономическия и духовния живот и са много интересни“, сподели водещият на събитието.
Валерия Велева е родена на 2 януари 1955 година. От 1973 г. до 1992 г. работи в Българската национална телевизия, където е автор на документални филми и исторически очерци, била е и отговорен редактор на Първа програма.
От 1992 г. е във в. „Дневен труд“, където е отговорен редактор на отдел „Общество и анализи“ от 2001 до 2011 г. и води самостоятелна рубрика „По пантофи“.
От 2012 г. е заместник главен редактор на в. „Преса“, а от 2 януари 2013 до 31 юли 2015 г. е първи заместник главен редактор на вестника.
От 6 септември 2015 г. е главен редактор на информационно-аналитичния сайт Епицентър.БГ.
Авторка е на книгите „Пари, власт, комунизъм“ (2007), „Мъже на власт“ (2008), „Изповеди по пантофи“ (2008), „Рани от власт“ (2015), „Лили Иванова. Моят личен дневник“ (2023). Отличена е с наградата „Репортер на годината“ за 1995 г. и 1996 г. Тя е първи носител на наградата „Черноризец Храбър“ на Съюза на издателите в България за цялостно журналистическо творчество (22 октомври 2002).