Главният архитект на София свиква експертни консултации

23.04.2025 14:23

Главният архитект на София арх. Панайотова е отправила покана за среща към съсловните организации Камара на архитектите в България (КАБ), Съюз на архитектите в България (САБ), Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) и Българска асоциация на архитектите и инженерите консултанти (БААИК), за да постави начало на професионални консултации за обсъждане на противоречиви практики в администрацията на направление “Архитектура и градоустройство” (НАГ) и тълкувания при прилагането на действащото законодателство свързани с процеса на проектиране и строителство в столицата.

“Един от приоритетите, с които встъпих в длъжност и задача от кмета на София е да търся широко професионално обсъждане и постигане на консенсус по спорни въпроси и за създаване и осъвременяване на административните практики. С тази покана към професионалните организации стартираме серия от консултации с различни професионални организации и общности и даваме началото на този много труден, но ключово важен експертен разговор за въвеждането на единни правила и еднаквото им прилагане за всички и във всички райони в столицата и НАГ”, каза главния архитект на София арх. Богдана Панайотова.

В консултациите са поканени да участват и районните главни архитекти на всички 24 района на столицата. Покана за участие е изпратена също до РДНСК София-град и ДНСК. Дискусията е отворена и за представетели на отделни проектантски бюра и фирми за строителен надзор, които имат интерес да се включат

Професионалните консултации се свикват с цел широко обсъждане на остарели и противоречиви, а в някои случаи несъответстващи на нормативната уредба административни практики в НАГ и съответно районните администрации и утвърждаване на нови, осъвременени практики, което да бъде последвано от въвеждането им във всички райони на София и НАГ.

Установено е нееднакво и разнопосочно произнасяне на администрацията в процеса по съгласуване и одобряване на инвестиционни проекти и издаване на разрешения за строеж съгласно Закона за устройство на територията и Наредба № 7 за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони на Министерство на регионалното развитие и благоустройството.

Главният архитект на София ще предложи за обсъждане въвеждане на услугата „Предварителни професионални консултации“ с експертите на НАГ за обсъждане на инвестиционни проекти, съответствие с градоустройство и прилагане на ЗУТ и подзаконови актове за съответния проект преди входиране за съгласуване и одобряване с цел улесняване дейността на всички участници в процеса на проектиране и строителство – проектанти, строителни надзори, инвеститори.

В дневния ред на първата среща от професионалните консултации са включени теми като:

Преглед на процедурата за одобряване на инвестиционни проекти и издаване на разрешение за строеж, включително ролята на проектанта, строителния надзор и администрацията в процеса съгласно чл. 144 ЗУТ. Ще се търси консенсус по ясното разграничаване и разпределение на отговорностите им и тези на главен архитект и районни главни архитекти в процесите на „съгласуване“ /145 ал. 2 ЗУТ/ и „одобряване“ /чл. 145 ал. 3 ЗУТ на инвестиционните проекти.

Да се съгласува и утвърди практика с участието на РДНСК и ДНСК за търсене на отговорност спрямо задълженията на проектанти, строителни надзори, главен архитект, районни архитекти при проверки за нарушения.

Прилагане на чл. 31 и чл. 32 ЗУТ, Приложение 11 към Наредба № 7 за прилагане на изискванията и търсене на спазване на отстоянията при застрояване на нови сгради, през улица, през дъно на имот и странична регулация.

Прилагане на чл. 38 ал. 1 ЗУТ за проекти за строителство на нежилищни сгради с ателиета или цели нежилищни сгради с ателиета.

Прилагане на чл. 43 ЗУТ и правилата за изискуемите паркоместа към новострояща се сграда да са в рамките на имота, като през съседен имот да се разрешава само подход към собствен паркинг със запазване на изключенията по закон.

Прилагането на чл. 144 ЗУТ за задължително представяне на проектите при входиране в НАГ на електронен носител, както се изисква в закона и съгласуване от страна на главен архитект на проекти след преценка за съответствие с градоустройство и нормативи и одобряване при наличие на всички определени в закона документи.

Прилагането на чл. 147а ЗУТ, нов член на закона предвиждащ възможността за промяна на предназначението на сгради или на самостоятелни обекти в сгради без извършване на строителни и монтажни работи единствено с разрешение за промяна на предназначението от главния архитект на общината. Издаваните актове по този ред в момента не подлежат на контрол и на санкция от никоя институция. Смисъла на въвеждането на този режим е бил да се улеснят малките бизнеси - да могат лесно без тежки процедури и проектиране да променят предназначението на помещения или сгради за бизнеса си, например от кафене във фризьорски салон. Поради неправилно и масово прилагане, обаче се наблюдават промени на предназначението на цели сгради от нежилищни в жилищни с един документ с подпис на главен архитект и директното нанасяне на промяната в Агенция по геодезия, картография и кадастър.

Прилагането на чл. 154 ЗУТ, с който се дава възможност на инвеститорите да промяна на инвестиционните намерения след издаване на разрешението за строеж да правят само несъществени отклонения от одобрения инвестиционен проект. Дискусията ще бъде насочена към търсене на консенсус за улесняване на прилагането му при малки промени и обединяване около конкретните параметри на малка промяна на проект, в които случаи да може да се работи с екзекутив. Целта е от една страна да се улеснят инвеститорите и намали времето за обработка на заявления за подобни промени, а от друга да се преустанови практиката за внасяне проекти със заявени “малки промени” и скрити значителни промени в някои части на проекта, който на практика се одбрява в цялост.

Прилагането на чл. 5в ЗУТ за „еднократно отстраняване на нередовности“ и задължението на администрацията впоследствие да издаде административен акт за разрешаване или мотивиран отказ.

Практиката на НАГ до момента е при входиран проект той да стои като отворена преписка за неопределено време заради различни, многократни устни искания за допълване на документи или за “запазване на ред” с неокомплековани преписки, заради неприлагането от страна на администрацията на този член от ЗУТ. Предложението на главния архитект за обсъждане, след договорен преходен период, да започне стриктното прилагане на този член от закона и администрацията да се произнася в срок по всички преписки или да прилага възможността, който дава закона еднократно да изисква отстраняване на нередовности или представяне на допълнителни документи с писмено уведомление към заявителя. След законово определения 14-дневен срок за отстраняване на нередовности или допълване НАГ да се произнася с издаване на акт или мотивиран отказ.

Поканата за първата среща на експертните консултации е отправена за 2 май (петък), 13 ч., в сградата на направление “Архитектура и градоустройство”.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Терзиев за сваленото доверие от „Спаси София“: Те започнаха кампания, готвят се за следващите избори

23.04.2025 19:28    

„Няма паралелна власт, колкото и да е удобно като тема, коят

МВР: Не е имало необходимост от задействане на BG-ALERT днес заради труса в Турция

BG-ALERT системата за разпространение на електронни съобщения за предупреждение на населението се задейства в случаи на опасни събития (бедствия, и

Костадинов: Асоциации на политици с хазартния бизнес, работещ на ръба на закона, да бъдат порицавани

Всякакви асоциации на политици с хазартния бизнес, работещ на ръба на закона, трябва да бъдат забранени и порицавани, написа във Фейсбук лидерът на

Президентът Румен Радев проведе разговор с полския си колега Анджей Дуда

Държавният глава Румен Радев проведе днес телефонен разговор с президента на Полша Анджей Дуда преди предстоящата срещата на върха на инициативата