Българският павилион на Световното изложение в Осака се превръща в център на вниманието за международно признати архитекти и не само. С откриването на ЕКСПО 2025, павилионът ни се радва на изключителен интерес от страна на посетителите и получава положителни отзиви от най-добрите експерти в световен мащаб.
След първоначалното признание от Соу Фуджимото, архитектът, който е проектирал символа на ЕКСПО 2025 – „Големият пръстен“, сега и друг световноизвестен архитект – д-р Кенго Кума споделя своята положителна оценка за националния ни павилион.
Кенго Кума е емблематично име на съвременнта архитектура, с влияние върху развитието на модерния дизайн на сградите. Проекти на японския архитект могат да бъдат видени в над 20 страни по света, като едни от най-известните проекти на арх. Кума са Олимпийският стадион в Токио за Игрите през 2020 година и музеят V&A Dundee в Шотландия. Освен това, световноизвестният архитект е проектирал павилионите на Португалия и Катар за ЕКСПО 2025.
Признанието към българския павилион е изключителна чест, когато идва от безспорен авторитет в областта на архитектурата. Арх. Кенго Кума беше сред първите посетители на българския павилион в Осака, непосредствено след откриването му, като е останал силно впечатлен от екстериорния дизайн. При посещението си на изложението, арх. Кума разговаря с арх. Хирото Кобаяши, който заедно със своя екип от Kobayashi Maki Design Workshop (KMDW) са част от екипа, реализирал българския павилион. Съюзът на архитектите и Камарата на архитектите в България участваха в избора на изпълнител и архитект за дизайна на българския павилион. Двете организации бяха част от работната група и със своята безспорна експертиза допринесоха за реализирания проект. В процеса на подготовка на страната ни, арх. Кобаяши имаше посещения в София и проведе срещи с представители на Съюза на архитектите и Камарата на архитектите в България.

Арх. Кума има усет към леките и прозрачни сгради, които „дишат“, като светлината се филтрира и допуска природата във вътрешността, поради което е привлечен от дизайна на българския павилион. Сериозен интерес за арх. Кума са предизвикали въжетата на фасадата, които оформят външната визия, тъй като самият той в свои проекти на павилиони и други сгради използва този вид елементи. Пред националния ни павилион, двамата японски архитекти – Кенго Кума и Хирото Кобаяши са разговаряли за материалите, които са използвани при изграждането на павилиона и цялостната архитектура.
Кенго Кума е един от най-популярните съвременни архитекти, който работи в Азия, Европа и Съединените щати. Използва устойчив подход в своите проекти, като стилът му се характеризира със сливането на традиционната естетика и съвременните иновации. В своите проекти арх. Кума залага изключително много на светлината, като се стреми към „пространствена нематериалност“, залага на естествени материали и стъкло. В своята работа отдава значение на занаятчийството, особено когато работи с дърво, а символиката на екстериорния дизайн на българския павилион прави именно такъв паралел – въжетата, които наподобяват занаята тъкане. Арх. Кенго Кума посети българския павилион на ЕКСПО 2025 със своята съпруга, която също е архитект – проф. Сатоко Шинохара, президент на Японския женски университет.
През 2019 година арх. Кенго Кума идва на посещение в София. Той изнася публична лекция в Университета по архитектура, строителство и геодезия, като събитието предизвиква изключителен интерес и Аула Максима се оказва малка за желаещите да присъстват.
Интересът на международно признатия арх. Кума към българския павилион е признание за това, че България се позиционира успешно на световната сцена.