Министърът на околната среда и водите Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии - Природна забележителност „Чутурите“ в землището на град Грамада, община Грамада, област Видин и Защитена местност „Находище на родопски силивряк“ в землището на село Студен кладенец, община Крумовград, област Кърджали, съобщиха от МОСВ.
Новите защитени територии се обявяват на основание чл. 39 от Закона за защитените територии. Заповедите въвеждат забрана за дейности, които могат да доведат до унищожаване на образуванията и видовете - предмет на опазване, като промяна в предназначението и начина на трайно ползване на земята; строителство с изключение на поддръжка и ремонт на съществуващи съоръжения; търсене, проучване и добив на подземни богатства и други.
Природна забележителност „Чутурите“ е с площ 198,825 дка. Защитената територия е обявена по предложение на Асоциация на парковете в България с цел опазване на варовикови образувания, наподобяващи „чутури“ с цилиндрични кухини по дългата ос, около които е натрупан варовиковият материал. Образуванията представляват забележителен обект на неживата природа с безспорна естетическа и научна стойност.
Специфичните забрани за дейности, които могат да доведат до унищожаването на варовиковите образувания – предмет на опазване, включват къмпингуване и палене на огън; увреждане и унищожаване на образуванията, включително къртене и разширяване на отворите в тях и изнасянето им; навлизане и паркиране на моторни превозни средства извън съществуващите пътища; замърсяване и други.
Защитена местност „Находище на Родопски силивряк“ в землището на село Студен кладенец, община Крумовград, област Кърджали е с площ 5,989 дка. Защитената територия е обявена по предложение на РИОСВ-Хасково с цел опазване на местообитание на защитения растителен вид Родопски силивряк (Haberlea rhodopensis), който е балкански ендемит и реликт.
Специфичните за защитената местност забрани са за залесяване и подмяна на съществуващата растителност (с изключение при премахване на инвазивни и чужди видове растения); изхвърляне на отпадъци; къмпингуване и палене на огън.
Министър Манол Генов издаде и заповед за промяна в режимите на дейност на Защитена местност „Находище на урумово лале в местността „Лаликото“ в землищата на село Терзийско, община Сунгурларе, и село Венец, община Карнобат, област Бургас.
Тази защитена територия е обявена като природна забележителност още през 1985 г. със заповед на председателя на Комитета за опазване на природната среда (КОПС) при Министерския съвет, а през 2019 г. е прекатегоризирана в защитена местност със заповед на министъра на околната среда и водите.
Промяната в режимите на дейност, която сега се въвежда, е по предложение на РИОСВ-Бургас, и е насочена към по-ефективно опазване на вида и неговото местообитание. С променените режими се допуска провеждането на отгледни сечи в защитената територия, които водят до осветяване на терена и създаване на благоприятни условия за популацията на вида.
С променените режими се забранява провеждане на сечи, с изключение на отгледни, санитарни, принудителни и технически сечи за опазване на горските територии от пожари, просветляване на трайни горски пътища и поддръжка на съществуваща техническа инфраструктура извън периода от 15 февруари до 15 юни, както и сечи при изключителни случаи с цел предотвратяване или потушаване на пожари, при възникване на природни бедствия и аварии, както и с цел премахване на дървета, застрашаващи живота и здравето на хората.
Забранява се още паша на домашни животни и коситба в периода от 15 февруари до 15 юни, целогодишна паша с електропастир, използване на машинна техника (шредери и мулчери) за ограничаване на разпространението на храстова растителност и при поддържане на растителната покривка; къмпингуване, бивакуване; разполагане на палатки, кемпери и каравани; изхвърляне на отпадъци и други дейности, които могат да доведат до унищожаването на вида.
Настоящата заповед не отменя досегашните режими на дейност за защитената местност, регламентиран със Заповед № 521/20.05.1985 г. на председателя на КОПС като: дейности, които водят до повреждане или унищожаване на дърветата; късане или изкореняване на растенията; строителство. Допускат се дейности за спиране на разпространението и/или премахване на инвазивни чужди видове.