Една от най-значимите средновековни реликви на славянската книжовност е именно Супрасълския (Ретков) сборник. Президентът Румен Радев заяви това днес по време на посещението си в Националната библиотека на Полша, в която се съхранява част от оригинала ръкописа, предаде БТА.
Държавният глава удостои библиотеката с плакет „Св. св. Кирил и Методий“ в знак на признание за значимия принос на институцията към съхранението и популяризирането на сборника, както и по повод 200-годишнината от откриването му.
Супрасълският сборник е написан преди около 1000 години в Преслав и се озовал в Супрасълския манастир преди 500 години. Преди 200 години става известен за науката благодарение на неговия откривател - Михаил Бобровски, припомня БТА. Ръкописът е с жития и проповеди.
Това е най-големият запазен старобългарски ръкопис от 10 век, дело на Преславската книжовна школа и едно от първите свидетелства за литературната и богословска мисъл, развити по време на „Златния век“ на българската култура и духовност, отбеляза президентът. Преди две години се навършиха 200 години от откриването на този ръкопис. Едно знаменателно събитие, което надхвърля националните граници, има своите значими култури измерения и излиза към нас с послание за духовна близост, културно единение и почит към нашата обща историческа памет, каза Румен Радев.
Особено интересна е съдбата на този сборник като пътуване във времето и между държавите. Той е създаден в България, открит е в манастир в Полша, а в момента се съхранява във Варшава, Любляна и Санкт Петербург, посочи президентът.
От дистанцията на времето може да преценим, че в тези епохи са блестели светли умове, които с много всеотдайност и посветеност, са положили основите на нашите духовни и културни традиции. Супрасълският сборник се явява един важен културен мост между народите на Полша и България с ясно послание, стъпили на този безценен исторически труд, да продължаваме да развиваме нашите отношения в областта на културата и духовността, коментира държавният глава.
Заместник-директорът на библиотеката Доминик Чешковски обясни, че ръкописът е бил пазен в съкровищницата на библиотеката, но от май 2024 г. изложен, за да може всички да видят този паметник на писмеността.
Сборникът е разделен на три части. Най-малката - 16 листа, е в Санкт Петербург, около 118 листа са в Любляна, а най-голямата част е във Варшава – 151 листа, обясни проф. Александър Наумов, инициатор на превода на сборника на полски език. По думите му ръкописът показва колко високо е било нивото на писмеността в Преслав.
Румен Радев пристигна по-рано днес на двудневно посещение във Варшава по покана на полския си колега Анджей Дуда за участие в 10-ата Среща на върха на инициативата „Три морета“.