Радев обсъди във Варшава инвестициите между България и Полша

28.04.2025 22:24

Перспективите за насърчаване на икономическия обмен и инвестициите между България и Полша обсъди президентът Румен Радев на среща с представители на Полско-българската търговска камара. Българският държавен глава е на посещение във Варшава по покана на своя колега Анджей Дуда за участие в 10-ата Среща на върха на Инициативата „Три морета“, съобщават от прессекретариата на президента.

В първия ден от посещението си Румен Радев проведе среща с представители на полски и български компании в областта на транспорта, енергетиката, хранително-вкусовата промишленост, фармацията, отбраната, банковия и застрахователния сектор, които имат сериозен принос за двустранния икономически обмен или планират да инвестират в страната ни.

Държавният глава открои стратегическото разположение на България, стабилната банкова система, бързото развитие на секторите на високите технологии, роботиката, мехатрониката, на индустриални и икономически зони, квалифицираните кадри и благоприятната данъчна политика, сред предимствата на страната ни за привличане на инвестиции. Румен Радев подчерта и значимостта на морския, планински, културен, ски и спа туризъм за развитието на връзките между България и Полша, като през 2024 година повече от 430 000 полски туристи са посетили страната ни.

Представителите на бизнеса потвърдиха намеренията си за разширяване на своята дейност в България и призоваха за съвместни усилия на държавите от Източна Европа за последващо развитие на транспортните връзки в региона в посока Север-Юг, включително чрез строеж на магистрали и мостове над река Дунав между България и Румъния. Според представителите на бизнеса именно слабата свързаност в Източна Европа е сред основните пречки пред по-бързото развитие на икономическите връзки и туризма в нашия регион.

Във Варшава Румен Радев посети и Националната библиотека на Полша. В нея се съхранява част от оригинала на Супрасълския (Ретков) сборник – най-големият запазен старобългарски книжен ръкопис на Преславската книжовна школа от времето на Златния век на България, включен в Регистъра на световното писмено наследство „Паметта на света“ на ЮНЕСКО. Румен Радев удостои с плакет „Св. св. Кирил и Методий“ институцията в знак на признание за нейния значим принос към съхранението и популяризирането на ръкописа и по повод 200-годишнината от откриването му. Отличието прие заместник-директорът на библиотеката Доминик Чиешковски.

Държавният глава посочи в приветствието си, че Супрасълският сборник е една от най-значимите средновековни реликви на славянската книжовност и едно от първите свидетелства за литературната и богословска мисъл, развити по време на Златния век на българската култура и духовност.

Той подчерта, че 200-годишнината от откриването на значимото произведение, навършена през 2023 г., е събитие, което надхвърля националните граници, има своите значими културни измерения с послание за духовна близост, културно единение и почит към общата ни историческа памет. Президентът Румен Радев открои и усилията на библиотеката и изследователите, допринесли за запазването, реставрацията и превеждането на сборника, както и последователните действия на Полша, Словения и Литва Супрасълският сборник да бъде включен в Регистъра на световното писмено наследство „Паметта на света“ на ЮНЕСКО.

Създаден през Х век в България, но открит векове по-късно в манастир в Полша, а днес съхраняван във Варшава, Любляна и Санкт Петербург, Супрасълският сборник показва, че в тези епохи са блестели умове, които с много всеотдайност и посветеност са положили основите на нашите духовни и културни традиции, заяви още президентът. По думите Румен Радев това произведение е важен културен мост между народите на Полша и България, с ясно послание, стъпили на този безценен исторически труд, те да продължават да развиват своите многовековни отношения в областта на културата и духовността.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Тревожен доклад на военното разузнаване: Москва ще продължи да разраства агресивната си политика

29.04.2025 00:26    

Независимо от изхода на войната Москва ще продължи да разраства аг

ПП поискаха оставката на министъра на културата Мариан Бачев заради "некомпетентни кадри"

"Продължаваме промяната" (ПП) поискаха оставката на министъра на културата Мариан Бачев заради "тежък риск" за българското културно наследс

Киселова: Скандал може да стане от най-малкото. Партиите да се изслушват и да търсят пресечна точка

Свършихме немалко работа през изминалата пролетна сесия на Народното събрание. От януари до април сме провели 34 изслушвания на министри или на рък

Георги Георгиев откри Регионален център за правна помощ в Бургас

Работим активно с Националното бюро за правна помощ и нашите партньори от Норвежкия финансов механизъм за осигуряване на нов програмен период, чрез