Днес видяхме, че правителството изтегли 4 млрд. евро дълг при доста добри условия плюс 125 базисни точки за по-кратката емисия, плюс 185 – за дългата , коментира пред журналисти в парламента бившият финансов министър и депутат от парламентарната група на "Продължаваме промяната-Демократична България" Асен Василев.
Като цяло това е в рамките на бюджета и постигнатите резултати са добри, за което трябва да поздравим Министерството на финансите, подчерта той. Но отбеляза, че единственото, което може би е трябвало да се вземе предвид, е, че в момента, в който на 4 юни излезе конвергентният доклад и той е положителен, както стана ясно, ще бъде вдигнат кредитният рейтинг на държавата с поне два пункта и съответно, може би, условията по дълга са щели да са по-добри. Но преценката е на Министерството на финансите дали това са най-добрите условия, които може да постигне, подчерта Василев.
Бившият финансов министър коментира и излезлите официалните данни на Евростат за дефицита за 2024 г. на начислена основа. Спомняте си какви писъци бяха до небесата – 18 млрд.лв. "дупка“, 4 млрд.лв неразплатени – дефицитът е 3% - точно, колкото беше заложен в закона за държавния бюджет за миналата година, изтъкна Василев. Това означава, че във всичко неразплатено, ако има такова, ние сме в тези 3 %. Защото дефицитът на начислена основа отчита всичко, което е поръчано, изпълнено и са издадени фактури, независимо дали са разплатени, обясни бившият финансов министър.
Василев не бил запознат с проекта за усъвършенстване на пенсионната система и пътната карта, внесен от депутати от управляващото мнозинство. Това, което се видя през последните години, е, че ако се изпълнява т.нар швейцарско правило и то бъде модифицирано като се взема по-високия ръст, а не средноаритметичният между инфлацията и ръста на доходите, пенсиите могат на нараснат значително, а с по-високите доходите може да нарасне и покупателната способност, коментира депутатът. Надявам се ,че каквато и промяна да се прави в пенсионната система, няма да е във вреда на пенсионерите, допълни Асен Василев.
За текущата ситуация коментира, че е много важно какво ще се случи с търговската война и митата на САЩ. Това в комбинация с нестабилност на световните пазари може да доведе до рецесия не само в САЩ, но и в глобален мащаб, което да създаде сериозни затруднения за бизнеса, който работи най-вече за износ, обясни бившият финансов министър.
Източник БТА