Урок по човечност и геополитика в УниБИТ

29.04.2025 18:44

„История и национална сигурност на ОАЕ“ – беше темата на публичната лекция на посланик Абдулрахман Ахмед Алджабер пред студентите от Университета по библиотекознание и информационни технологии. Зала „Тържествена“ на УниБИТ беше изпълнена с млади хора, преподаватели и представители от различни научни организации.

Негово Превъзходителство Абдулрахман Ахмед Алджабер започна презентацията си с впечатляващо видео за живота в неговата родина, представяйки Обединените Арабски Емирства (ОАЕ), като средище за иновации, култура, визионерство и като държава, която гради мостове между култури и модерни технологии, бизнес и идентичност. Посланик Алджабер представи пред академичната общност на УниБИТ хронологията на създаването на ОАЕ през 1971 г. и подчерта важността на визионерското лидерство на основателя – шейх Зайед бин Султан Ал Нахаян.

Той говори за прехода от традиционна икономика, базирана на перли и риболов, към съвременна държава, ориентирана към петрол, иновации, устойчиво развитие и глобално партньорство. Специално внимание в лекцията бе отделено на националната сигурност, която в Емирствата се разбира не само в контекста на военна защита, но и в смисъла на гарантиране на икономическа стабилност, социално равновесие и технологичен суверенитет.

„Историята не е само минало – тя е пътеводител за бъдещето“, бе лайтмотивът на лектора. Уважително и чистосърдечно той разказа за трансформациите настъпили в родината му – започвайки от пустинния пейзаж, обвит в праха на перления риболов, и превръщането ѝ в иновативна и технологично напреднала нация.

Това провокира сериозна дискусия в края на представянето. Студентите с вълнение задаваха въпроси, на които Н.Пр. Алджабер отговори изчерпателно.

„Как ОАЕ използва изкуствения интелект (ИИ), за да гарантира сигурността си, но и свободата на гражданите си?“, бе един от въпросите в залата. „ИИ за нас не е само код. Това е доверие – към бъдещето, към хората, към избора да вярваш, че технологиите могат да служат на човека, а не да го контролират. Имаме министър по ИИ, защото вярваме, че държавата трябва да мисли 50 години напред – не за избори, а за децата на децата ни.“, отговори категорично той.

По отношение на международните отношения и ролята на дипломацията на Емирствата в свят, в който границите не са само на картата, а в умовете ни. – Н.Пр. Алджабер отговори „Дипломацията е като оазис в пустиня – нуждае се от търпение, грижа и вяра. Ние не градим мостове само между държави – ние ги градим между поколения, между култури, между различия. Ако може да седнем на една маса – значи може да мечтаем заедно“, след което отправи покана до УниБИТ да проведе международна конференция по дипломация в Абу Даби през 2026 г. с думите „Вратите ни са отворени. Вярваме в знанието като инструмент на мира. Поканата е реална – нека заедно създадем пространство, където Изток и Запад разговарят, а не се разделят“.


В дискусията намериха място и въпроси за нестабилността в Близкия изток и отношенията на ОАЕ с Иран и кризата в Йемен, за надеждата и опасността в региона и за това как хората там се справят с всички предизвикателства. В отговор на тези въпроси г-н Алджабер беше категоричен „Стабилността не е даденост. Това е работа, всекидневна. Винаги търсим диалог, дори когато е трудно. Търсим надежда, дори когато има болка. Ние вярваме, че сигурността не е само армия. Тя е образование, дом, работа, достойнство“, каза той.

С аплодисменти и искрена радост беше посрещнат специалният подарък за академичната общност на УниБИТ от посланик Алджабер, който официално връчи на проф. Стоян Денчев – Председател на Съвета на настоятелите на УниБИТ две книги, свързани с образованието и сигурността на ОАЕ и златен сувенир – миниатюрна традиционна лодка – дау, символ на древните рибарски и перлени традиции на Емирствата. В допълнение Н.Пр. Алджабер сподели с аудиторията „Тази лодка не е само артефакт. Това е спомен от миналото ни, когато хората са рискували живота си в морето, за да създадат бъдещето. Нека тя ви напомня, че знанието е като навигация – трябва смелост, вяра и посока“.

Ректорът на УниБИТ, проф. дн Ирена Петева, която също уважи събитието, благодари за жеста и сподели, че приема този подарък с вълнение и дълбока признателност, защото той е не само символ на културата на ОАЕ, но и знак за приятелство.

Аплодисментите в края не бяха формалност. Бяха благодарност. Н. Пр. Абдулрахман Алджабер не просто изнесе лекция – той подари прозорец към свят, който рядко виждаме: свят, в който дипломацията има сърце, технологиите – етика, а сигурността – човешко лице. И открехна прозореца към урок по геополитика за младите учени.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Киселова: България трябва да има стабилно правителство, което да отстоява националния интерес

29.04.2025 21:47    

България трябва да има стабилно правителство, което да отстоява на

Атанас Зафиров: Участието ни в управлението беше без алтернатива

Решението да влезем в управлението беше свързано с необходимостта да се сложи край на политическата криза, защото страната ни има нужда от

В София! Йонко Мермерски празнува рожден ден в компанията на Доналд Тръмп-младши

Големият фен на американския президент Доналд Тръмп проф. Йонко Мермерски празнува рождения си ден в компанията на Доналд Тръмп-младши

Красимир Вълчев: И сега в закона е записано, че мобилните телефони не могат да се използват в час

И в момента имаме национална политика, тя е записана в Закона за предучилищното и училищното образование, а от 2016 г. влезе в сила. Тя гласи, че м