Нормално е да има критики. И всеки има право да ги отправя и да говори свободно. По отношение на президента - изключително много го уважавам и като човек, и като представител на тази институция. Но изпадайки в хипотезата на конкретика, на управление и на носене на отговорност - да изразяваш мнение отстрани е едно, а практиката в парламента - съвсем друго. И когато такъв тип лидери и хора изразяват подобни мнения, вероятно искат да носят отговорност. Демокрацията е дала тази възможност чрез реални действия - през движение или политическа формация да се влезе на терена на парламентарната политика, за да може да се вземат конкретни действия. Това мнение изрази в студиото на „Здравей, България” на Нова тв заместник-председателят на ПГ на "Има такъв народ" Станислав Балабанов. Той коментира критиките на президента Румен Радев, отправени по повод 100-те дни на управление на правителството.
Припомняме, че миналата седмица държавният глава заяви, че „няма 100 дни кабинет „Желязков”, а ново начало на модела „Борисов”. „Вместо кабинет „Желязков”, ние имаме правителство на Пеевски и на Борисов и то не е от 100 дни, а от година – и е съвсем естествено преливане от последното служебно правителство. Затова най-видимите резултати са заграбване на избори, власт и ресурси по още по-брутален начин. Завладяване на нови и нови общини с механизмите и ресурсите на изпълнителната власт”, подчерта държавният глава.
Балабанов отхвърли твърдението на Радев, че ИТН е "зависима" политическата формация. Според депутата едно е конкретни политически партии да гласуват за или против определени закони. Друго обаче е, когато видиш как реално се управлява в хипотезата с такъв като Делян Пеевски. "При нас такъв момент не съществува. Защото нито моят подпис, нито подписът на колегите ми не стоят до този на Пеевски за нито един закон в държавата. По повод вота на недоверие - освен "Ново начало" на Пеевски, и "Продължаваме Промяната" го подкрепиха. Това беше тяхно парламентарно решение", подчерта той.
На въпрос каква ще е голямата цел след еврозоната, за да оцелее кабинетът, Балабанов подчерта, че "докато се събудим в държава, в която еврото е факт, има достатъчно време". След процедурата трябва да има и стабилно правителство, което да не позволява да се стигне до спекула или други лоши за страната ни неща. "Трябва задължително да има редовен кабинет, който, ако приемем, че на 1 януари България ще стане фактически член на еврозоната, трябва да контролира целия този процес", категоричен беше Балабанов.
"За да се случи нещо, ние, като част от Съвета за съвместно управление, имаме законодателна програма с четиригодишен мандат. На стотния ден сме обявили нещата, които ще се случат. Ако това правителство падне вдругиден, единственото, което може да свърши, е да направи услуга на определени хора, които искат избори", подчерта зам.-председателят на ПГ на ИТН.