С общи усилия ще наклоним везните към стабилността, ще инвестираме и в хората на труда.
Това заяви зам.-председателят на НС Драгомир Стойков в декларация на ПГ на БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА.
Ето го и текста на цялата декларация:
Уважаеми г-н Председател,
Уважаеми дами и господа народни представители,
БСП-ОЛ влиза в новата парламентарна сесия с един призив – основно към опозицията, но и към партньорите в управлението. Да не забравяме в какво състояние бе страната ни преди точно година. Да помним от къде тръгнахме, за да стигнем до днешното правителство и днешното разпределение на силите в Народното събрание.
Тръгнахме от разпад на установената с години партийно-политическа архитектура и от почти летаргично състояние на държавната администрация. Бяхме пред възможността да избираме – или продължаване на свободно движение по спиралата на временни управления без реален контрол от страна на Парламента в Парламентарната ни република. Или постигане на взаимодействие между традиционни опоненти в името на правителство излъчено и контролирано от Народното събрание.
Трудно решение, което се случи. И продължава да се случва въпреки непрекъснатите кризи, вотове на недоверие, опити за дестабилизация. Вероятно защото партиите - партньори в управлението не забравят какво беше преди година, правителството и парламентът ще продължат да работят. Вероятно защото - опозицията е наясно, че няма капацитет да предложи реална алтернатива – и електорално, и експертно и като политически опит, опитите за дестабилизация ще продължат неуспешно.
Призивът на социалистите е обаче, играейки своята политическа игра, опозицията все пак да отдаде необходимото усилие за укрепване на държавността и стабилизация на социално-икономическите системи. Ние ще преживеем шумните, показните, крайните прояви. Имаше такива до сега – и при вотовете на недоверие, и при грозните улични и анти-европейски акции.
Парламентаризмът и управленската стабилност няма обаче как да понесат бездействие, противодействие и безсмислена опозиционност по важни за държавата и хората теми.
Първата тема – социална стабилност. Защитихме я през бюджета за тази година, но още много като законодателни и управленски усилия трябва да бъде постигнато. Смятам, че Министерството на социалната политика ще е един от ключовете тук. То не само ще гарантира социално слабите, но и трябва да извърши такива интервенции на пазара на труда, които да доведат да преквалификация и квалификация на големи групи от хора.
А те от своя страна освен стабилни доходи, да дадат чрез труда си перспектива за стабилизиране на редица сектори на икономиката. Смятам, че тук трябва да съсредоточим големи законодателни усилия.
Втората тема – свързана с първата – енергийна стабилност на домакинствата и бизнеса. Тя е ключова, за да има нормален живот и конкурентно производство в тази държава. Отложихме либерализацията на пазара на електроенергия за битови потребители, законът бе приет вчера в ресорна комисия. Наред с него трябва да започнем серия от законодателни мерки, за да гарантираме тази енергийна стабилност и в бъдеще. Част от тях се отнасят до потребителите, но друга част са свързани с разширяване на стари и изграждане на нови енергийни мощности.
Трето – икономическа стабилност. Тя минава не само през свобода на частната инициатива, правов ред, но и през много плътен ангажимент на държавата за подобряване на инвестиционната среда и създаване на инфраструктура, която ще привлече високотехнологични инвестиции с висока добавена стойност. Вече направихме първи, макар и кризисни стъпки в тази посока - с огромните усилия на правителството и управляващите партии в парламента показахме, че можем да спасим голяма част от средствата по ПВУ.
Четвъртата – инвестиции в хората и подкрепа за хората. Освен със социалната система, този тема е свързана с образованието и здравеопазването.
Петата – разум и достойнство в много дестабилизирана международна среда. Призовавам опозицията и демократичните десни и крайните десни, да мислят десет пъти преди да се плъзнат всеки по своята популистка плоскост. България и нейния интерес трябва да е в центъра на нашите усилия и действия като парламентаристи.
И накрая - партньорите в управлението стоят стабилно, въпреки опитите за дестабилизация. Мисля, че с общи усилия ще успеем да наклоним везните към нормалността, ще успокоим хората и ще възстановим обичайния политически процес. Пожелавам ви повече разум и повече дебати по същество!
В навечерието на 1 май искам да отправя и още едно пожелание – към всички българи. И държава, и икономика не може да има без хората на труда. Те са движещата сила, те са тези, които създават благата, движението напред и прогреса. Ние като законодатели сме длъжни да гарантираме, че държавата на първо място ще инвестира в хората си! Силно се надявам да заличим понятието работещи бедни и да прекъснем всякакви опити за експлоатация на хората на труда в България.