25% от работещите са без трудов договор, заяви социалният министър Борислав Гуцанов във Варна.
Той допълни, че борбата с сивата икономика трябва да е основен приоритет на държавата. Борбата с демографската криза и повишаването на обезщетението за майчинство също са сред приоритетите на ведомството.
"Интересно е, че не само работодателите - много често и работници не искат да имат трудови договори. За това казвам - защитавайте правата си. Направихме една сметка, т. нар. социален калкулатор, при който се оказва следното нещо - ако получаваш 1200 лева на трудов договор, а иначе получаваш 3200 лева, т.е. 2000 лева под масата, за целият ти житейски труд и пенсия през средна продължителност на живот, ще загубиш около 303 000 лева. Как ви се струват това?!", каза Борислав Гуцанов, обръщайки се към медиите.
За първите три месеца от годината са съставени над 50 хил. акта на работодатели, хванати са 914 работници без трудови договори, каза министърът на труда и социалната политика, който се включи в отбелязването на Международния ден на труда. Организатор на празника бе местната структура на БСП.
През годините датата 1 май бе леко неглижирана, дори осмивана, но се радвам, че вече се празнува, тъй като няма нищо по-благородно и по-важно от труда, каза Гуцанов и допълни, че, ако обществото иска да преодолее неравенствата, да има икономика и бъдеще, това няма как да се случи без да се работи.
Трудещите се трябва да защитават правата си, каза министърът. Той припомни, че в продължение на десетилетия са се водили тежки борби за въвеждането на тези права, а днес с лека ръка и работодатели, и работници са готови да се откажат от тях. Трудовите договори са задължителни и то не само заради пенсионната система, а и за нормален начин на живот, посочи Гуцанов. Той коментира, че не може сивата икономика у нас да достига 22-23 процента. По думите му извършените през първото тримесечие от Главната инспекция по труда проверки са над 13 хиляди. Резултатите са показателни - повече от 50 хиляди акта за различни нарушения и 914 случая на работници без никакъв договор, каза Гуцанов. Той очерта като проблем това, че много често не само работодателите, но и самите работници не искат такива споразумения, въпреки че така губят много пари по време на трудовия си път.
Поради тази причина Министерството на труда и социалната политика (МТСП) води и кампания в университетите - да разберат младите хора, че трудовите договори са много важни за тях, каза министърът. Той подчерта, че не става дума само за пенсиите, а и за други социални придобивки. През 2026 година искаме майчинските през втората година да се по-високи, а не 780 лева и ако младите жени искат да се върнат на работа, да не получават 50, а поне 75 на сто от тази сума, каза Гуцанов. По думите му тези промени няма да натежат на бюджета. Обратното, сметките показват, че само 10 на сто от младите майки да се върнат на работа, 12,4 милиона лева ще влизат в него, а жените няма да губят квалификацията си, обясни министърът.
Като изключително сериозен проблем той определи демографската криза в страната. Според него преодоляването ѝ би трябвало да стане национална цел. Демографията е най-важната част от националната сигурност, от бъдещето ни и затова няма как да е грижа само на МТСП, а за всички, каза Гуцанов.
Оценката на министъра за първите 100 дни на кабинета "Желязков" бе, че правителството се справя умерено добре. Само за няколко седмици кабинетът направи разумен бюджет, без да се повишат данъците, а най-уязвимите слоеве от населението да не понесат никаква тежест, каза Гуцанов. Той припомни, че кабинетът преодоля и два вота на недоверие, като подчерта, че това се е случило за кратко време, което най-вероятно е прецедент в най-новата история на страната ни.
"Аз приемем всеки вот изключително сериозно, защото това е най-силният инструмент в ръцете на опозицията, но пък и прекаленото му използване го девалвира. Кабинетът преодоля вотовете доста уверено и съм оптимист че нещата могат да се случат в полза на хората", обобщи Гуцанов.
Източници БТА, БНТ