Принц Хари окончателно загуби битката за полицейската си охрана във Великобритания – съдът отхвърли жалбата му и потвърди: няма да получава специална защита.
По време на делото от екипа на принц Хари заявиха, че „животът му е застрашен“, съобщава Sky News.
След като обяви решението си, съдията по делото обясни, че макар личните аргументи на херцога на Съсекс да са били „силни и трогателни“, след като е проучил подробно случая, е стигнал до заключението, че „не мога да кажа, че чувството за обида на херцога се е превърнало в правен аргумент за оспорване на решението на Ravec“.
Трябваше да бъде изяснено дали Ravec - Изпълнителният комитет за защита на кралските особи и публичните фигури - е взел правилното решение, когато е решил, че принц Хари няма да получи същото ниво на защита, след като напусне Обединеното кралство.
Принц Хари, херцогът на Съсекс, искаше да бъде доказано, че мерките за сигурност, предоставени му по време на посещенията му в Обединеното кралство, са неадекватни и незаконни.
„Безопасността, сигурността и животът“ на принц Хари са застрашени, заяви екипът му пред съда по време на обжалването.
Присъствието му на изслушванията миналия месец беше „силна илюстрация на това колко много означава тази жалба за него и семейството му“, заяви тогава адвокатът му Шахид Фатима.
Тя добави: „Не трябва да се забравя човешкото измерение на този случай. Зад мен седи човек, чиято безопасност, сигурност и живот са застрашени".
„Зад мен седи човек, на когото се казва, че получава специален процес по поръчка, докато той знае и е преживял процес, който е очевидно по-лош във всяко отношение.“
„Огромен удар“ за Хари
Кралският кореспондент Рианън Милс казва, че днешното съдебно решение е „огромен удар“ за принц Хари.
„Не трябва да забравяте, че той съзнателно избра да лети от Америка обратно до Обединеното кралство за двудневното изслушване в Апелативния съд“, казва тя.
„Той искаше сам да седне там и да чуе всички доказателства, които бяха прочетени, не само публично, но и насаме“, добавя тя.
Милс отбелязва колко личен въпрос е това за кралската особа.
Това е удар за другите, допълва тя.
„Както в много от тези съдебни битки, които е водил, той вижда в това истинска принципна точка - надяваше се, че това може да промени нещата за други хора, както и за него самия“, казва Милс.
Какво се случи в съда досега?
Принц Хари подаде иск за съдебно преразглеждане на решението на Министерството на вътрешните работи да му откаже мерки за сигурност малко след като то беше взето.
Първото изслушване във Върховния съд се състоя през февруари 2022 г., като Робърт Палмър, от страна на Министерството на вътрешните работи, заяви пред съда, че предложението на херцога на Съсекс за частно финансиране е „неуместно“ въпреки опасенията за неговата безопасност.
В писмените си изложения Палмър заяви, че „личната охрана от страна на полицията не е достъпна на частно финансиране“.
Той добави, че Ravec (Изпълнителният комитет за защита на кралски особи и публични личности) „не взема решения за осигуряване на такава охрана въз основа на това, че може да се търси или получи някакво финансово участие за заплащането ѝ“.
Палмър заяви, че Ravec е приписал на херцога „форма на изключителен статут“, при който той се разглежда като обект на лична охрана от страна на полицията, „като конкретните мерки зависят от причината за присъствието му във Великобритания и от функциите, които изпълнява, когато присъства“.
Адвокатът добави: „Индивидуалният подход към всеки отделен случай рационално и подходящо позволява на Ravec да прилага гъвкав подход, който да отразява приложимите обстоятелства.“
Взето е „разумно“ решение за сигурността на Хари
Още няколко интересни реплики от решението на сър Джефри Вос относно причините, поради които той смята, че Ravec не е нарушил правилната процедура при премахването на специалната защита на принц Хари.
Когато се е преместил в САЩ, херцогът „на практика е влизал и излизал от кохортата на защитата, осигурена от Ravec“, казва той.
„Мегзит“: Как Принц Хари и Меган Маркъл се отказаха от кралския живот
През януари 2020 г. принц Хари и Меган Маркъл шокираха света, като обявиха, че се оттеглят от ролята си на „старши“ членове на британското кралско семейство. Решението, наречено от медиите „Мегзит“, сложи край на официалните им задължения и отвори нова глава в живота им – този път далеч от Бъкингам.
Като основни причини за напускането двойката посочи враждебното отношение на британските медии и липсата на подкрепа от кралското семейство. Особено внимание привлече интервюто им с Опра Уинфри през 2021 г., в което загатнаха за расизъм и сериозно напрежение зад кулисите на двореца.
След кратък престой в Канада, Хари и Меган се установиха в Калифорния. Там те стартираха свои медийни проекти и фондация, като се опитват да изградят независим живот. Въпреки това отношенията им с кралското семейство остават обтегнати, а принц Хари дори загуби съдебната битка за правото си на държавна охрана при посещения във Великобритания.
„Мегзит“ остава символ на сблъсъка между традицията и модерността в британската монархия – и дебатът дали свободата струва повече от короната.