Проф. Момеков за антибиотиците: Да ги използваме по-рядко и не като средство за успокоение

04.05.2025 11:29

През изминалата 2024 г. антимикробната резистентност и злоупотребата с антибиотици са се превърнали в проблем за националната сигурност, стана ясно от годишния доклад на ДАНС. Темата в "Денят започва" по БНТ с Георги Любенов коментира фармакологът проф. Георги Момеков.

Проблемът в България е, че се използват повече антибиотици от по-труднодостъпните, тъй като масовите вече не работят, обясни професорът.

"Тук става въпрос за огромен брой микроорганизми, заболявания и антибиотици. СЗО е класифицирало антибиотиците в една класификация AWARE - дали са достъпни, дали са такива, които трябва да наблюдаваме и дали са резервни. Препоръката е около 65% от инфекциите да се лекуват с достъпните антибиотици, защото те са налични, по-евтини и с по-добър профил на безопасност. В България този процент е 40, т.е. в много по-голям степен се използват антибиотици от резервните. Резервни означава, че се използват тогава, когато нищо друго не работи".

Привикването към антибиотици е глобален феномен, но в България ръстът за една година наистина е много сериозен.

"Бактериите се размножават свръхбързо, дават поколения и когато възникне мутация, която им позволява да се справят с антибиотици, тази мутация бързо се задържа или разпространява в популацията. Колкото повече бактериите имат достъп до тези данни, толкова повече започват да се пазят".

Затова проф. Момеков призова - да употребяваме антибиотици по-рядко, да не ги използваме като лекарства за успокоение.

"Независимо от къртовския труд на Националния център по заразни и паразитни болести, в България тези данни не се използват рационално - въз основа на тях трябва да се направи национална стратегия за това как ще използваме антибиотиците. Част от т.нар. достъпни антибиотици изчезват, няма нови. Индустрията не въвежда нови, а всичко, което се появява на пазара, е за лечение на животозастрашаващи състояния. Ресурсът, с който разполагаме, трябва да се пази като скъпоценен камък".

По думите му се появяват нови лекарства, които приличат на старите, но е трудно намирането на нов механизъм  за действие.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Проф. Донка Байкова: Агнешкото е противопоказано за хора с метаболитен проблем, крие риск от подагра

04.05.2025 14:31    

Как трябва да се храним и какво да избягваме по празниците, за да

По-високи осигуровки или увеличение на пенсионната възраст? Мнението на работодатели и синдикати

Трябва ли да се вдигат осигуровките за пенсии, каквито идеи за промени в системата имат управляващите. Работодатели и синдикати остават на

Драгомир Драганов: Отчаяно се нуждая някой да ме обича истински

„Отчаяно се нуждая от това някой да ме обича истински, не просто да казва много харесвам вашето предаване или вие сте страхотен. Някой да ме обича,

Любен Дилов-син за срещата между Тръмп-младши и Борисов: Може да са говорили за футбол

Мисля, че президентът излишно политизира ситуацията. И ако трябва да му отговоря, бих казал, че най-голямото достойнство на кабинета "Желязков" е,