Отстраняването на шефа на ДАНС е директно, но е нормално да се случи, след като вече има ново политическо мнозинство.
Това мнение изказа пред БНР Филип Гунев, бивш заместник-министър на вътрешните работи.
"Не е много елегантен начинът, съвсем директен е - отстранява се и се слага (като председател) на някаква комисия, дето повечето хора не са и чували, че съществува. Но смяната на висшите фигури по всички служби е нещо традиционно, винаги се сменят, когато има ново политическо мнозинство, а има такова. Пламен Тончев беше назначен от президента Румен Радев (по време на служебното правителство на Стефан Янев - б.р.), мнозинството сега са политически опоненти на президента. Следващият председател на ДАНС трябва да е консенсус на всички партии в управлението. Дали ще е човек на Пеевски, каквито коментари има, или на някой друг - предстои да видим, но ще е на това политическо мнозинство. Ще се търси консенсусна фигура, а ако Пеевски не е съгласен, по-скоро ще използва различни лостове, за да дискредитира тази фигура."
По думите му е важно как ще се контролира ДАНС, защото през последните години се е видяло, че е безконтролна:
"При разследванията за машинния вот се видя, че шефът на ДАНС може да си прави каквото си иска и премиерът Денков му се обажда и го моли да се види с него. Всяка политическа партия иска да може да си сложи човек, на когото има 100% доверие, тъй като реален институционален механизъм, през който да го контролираш, няма. Единственият начин да контролираш ДАНС е като имаш човек, на когото имаш 100% доверие. Докато не бъде изграден този механизъм, ще се сменят шефовете на ДАНС с всяко ново правителство".
Странно е мълчанието на ръководството на Агенция "Митници", каза Гунев във връзка с възникналите скандали по казуси, свързани с митниците:
"Арестът на шефа на Пловдивската митница по театрален сценарий започна с внушително присъствие на жандармерия и облечени с маски хора, които арестуват един държавен чиновник. Определен кръг медии веднага тиражираха, че това е контрабанден канал и някаква връзка с ПП беше уж извадена. В същия ден и Прокуратурата излезе с едно завоалирано съобщение. Когато дойде ден по-късно изслушването в съда, се видя, че нещата изглеждат доста по-различно. Ако наистина беше контрабанден канал, той не може да бъде организиран и движен от един човек, а се разбра, че няма други хора. Съответно не му беше повдигнато обвинение за организирана престъпна група (ОПГ). Обаче два дни медиите и мистериозното съобщение на Прокуратурата даваха възможност този театър да се разиграва. Има нещо странно в цялото нещо, защото няма какво да прави шефът на Пловдивската митница на "Капитан Андреево" и да конвоира лично камиони оттам до Видин, както стана ясно по време на изслушването".
Циркът с въоръжената жандармерия и медийната атака преследваха политически цели, смята Гунев:
"Направи се опит за внушение, понеже той е назначен по времето на ПП-ДБ и се целеше да изкарат, че те имат нещо общо. В същото време стана ясно, че политическата кариера на този директор на Пловдивската митница минава и през ГЕРБ и през ПП-ДБ. Това са политически назначения".
Доверието в МВР много често зависи от доверието към министъра, посочи Филип Гунев и коментира:
"Недоверието често прераства в усещане за безсилие и когато се вижда и безнаказаност, особено за служители на високи нива, тогава хората искат да вземат нещата в свои ръце и агресията за тях е единственият изход, когато смятат, че някой ще направи нещо, за да накаже виновните държавни или други служители".