Денят на победата и Денят на Европа не само не си противоречат, а са взаимосвързани, заяви Петя Цанкова, депутат от БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА, от парламентарната трибуна.
Депутатът прочете декларация от името на парламентарната група.
Разгромът на фашистка Германия и милитаристка Япония е осъществен от създадената на конференцията в Техеран Антихитлеристка коалиция от Съветския съюз, САЩ и Великобритания, се подчертава в нея.
Нека днешният ден ни напомня, че свободата и мирът не са даденост, заяви от парламентарната трибуна депутатът от левицата.
"Никой не може да отрече, че без Деня на победата, днес нямаше да отбелязваме Деня на Европа. Девети май не се нуждае от изкуствено създадени спорове. Нека днешният ден винаги ни напомня, че свободата и мирът не са даденост", заяви депутатът Петя Цанкова, цитирана от БТА.
Нека 9 май бъде не просто ден на възпоменание, но и ден на вдъхновение - да градим заедно бъдеще, в което няма място за омраза, войни и разделение, се казва в декларацията. В началото ѝ се посочва, че на 9 май отбелязваме два значими празника – Денят на победата над нацизма след Втората световна война и Денят на Европа - символ на мира, единството и солидарността на народите на стария континент.
На този ден ние почитаме паметта на милионите жертви, дали живота си, за да бъде победено злото и да се възстанови човешкото достойнство. Отдаваме благодарност на всички, които са се борили за свободата и бъдещето на Европа. Днес отбелязваме 80 години от края на Втората световна война – най-унищожителната и жестока война, водена някога от човечеството, се припомня в декларацията.
Тази опустошителна война е подготвена и разпалена от немския фашизъм, проповядващ расистка идеология, поставила си за цел световно господство и проправила пътя към най-ужасяващите военни престъпления срещу човечеството, се казва още в текста на декларацията.
Неоспорим факт е, че основният фронт на Втората световна война е Източният фронт - именно там се водят решаващите сражения, пречупили германската военна машина. Битката при Сталинград е решаваща за хода на военните действия, припомни Цанкова.
Разгромът на фашистка Германия и милитаристка Япония е осъществен от създадената на конференцията в Техеран Антихитлеристка коалиция между Съветският съюз, САЩ и Великобритания. В поредица от срещи лидерите на трите държави поставят основите на следвоенния международен ред, посочи депутатът.
Девети май е дата завинаги свързана с европейската история. Пет години след края на войната френският външен министър Робърт Шуман представя декларация за политическо сътрудничество в Европа, за установяване на траен мир между европейските нации. На основата на предложените в декларацията идеи започва формирането на обединение от държави на основата на икономическо сътрудничество, се казва още в текста на декларацията.
Ето и пълния текст на декларацията:
Уважаеми колеги,
Уважаеми български граждани,
На 9-ти май отбелязваме два значими празника - Деня на победата над нацизма във Втората световна война и Деня на Европа - символ на мира, единството и солидарността между народите на стария континент.
На този ден ние почитаме паметта на милионите жертви, отдали живота си, за да бъде победено злото и да се възстанови човешкото достойнство. Отдаваме дълбока благодарност на всички, които са се борили за свободата и бъдещето на Европа.
Днес отбелязваме 80 години от края на Втората световна война - най-унищожителната и жестока война водена някога от човечеството. По време на войната са водени хиляди сражения от Европа и Африка, до Далечния изток. Загиват милиони войници и цивилни граждани, опустошени са десетки хиляди градове и села. В самия край на войната е използван за пръв път и нов вид оръжие с огромна разрушителна сила, непозната до този момент - ядреното.
Тази опустошителна война е подготвена и разпалена от немския фашизъм, проповядващ расистка идеология, поставила си за цел световно господство и проправила пътя към най-ужасяващите военни престъпления срещу човечеството, познати в новата история.
Концлагерите, станали известни на света след края на войната, се превърнаха в смразяващи символи на нацисткия режим.
Окупацията на Европа от хитлерофашистите и започналата по-късно война срещу Съветския съюз, превръщат целия континент в бойно поле, което е засегнало всички европейски държави и народи. Неоспорим факт е, че основният фронт на Втората световна война е бил източният фронт. Именно там се водят решаващите сражения, пречупили германската военна машина. Битката при Сталинград е решаващата за хода на военните действия.
Пленяването на 300 000 армия, заедно с командващия генерал Паулус, е ударът, който е отбелязал началото на отстъплението на германската армия по всички фронтове. И до днес, танковото сръжение на Курската дъга остава най-мащабната битка от този вид с най-много техника. В това сражение през лятото на 1943 г. участват 4 млн. войници, 50 хил. оръдия и 12 хил. самолета.
Разгромът на фашистка Германия и милитаристка Япония е осъществен от създадената на конференцията в Техеран Антихитлеристка коалиция от Съветския съюз, САЩ и Великобритания. В поредицата от срещи лидерите на трите държави поставят основите на следвоенния международен ред. Най-важното в случая е споделянето на общата цел, а именно унищожаване на германския фашизъм, там където е възникнал. Откриването на втория фронт в Европа през лятото на 1944 г. и съюзническият десант в Нормандия, са показали на обединените нации, че гибелта на фашизма е неизбежна.
На 9 -ти май войната в Европа приключва. В последната голяма битка - битката за Берлин участват 2 млн. съветски войници и 1 млн. германски. Столицата на Третия райх е разрушена. В предградието Карлскорст е подписаха безусловната капитулация на Германия. Актът на капитулацията е подписан от началник щаба на Вермахта Вилхелм Кайтел, Юрген Щупф и Ханс Йохан Фридебург. Антихитлеристката коалиция е представена от маршал Георгий Жуков, генерал Артър Тедър - зам.-командващ Британската армия, генерал Карл Спаатс от военното командване на САЩ и френският генерал Жан дьо Латр дьо Тасини.
9-ти май е дата завинаги свързана с европейската история. Пет години след войната през 1950 г. френският външен министър Роберт Шуман представя декларация за политически сътрудничество в Европа, за установяване на траен мир между европейските нации. На основата на предложените в декларацията идеи започва формирането на обединение от държави за икономическо сътрудничество. Декларацията на Шуман предлага обединяването на френските и западно-германските въглища и стомана.
Това обединение поставя началото на общност от държави и граждани, създали десетилетия по-късно съвременния Европейски съюз - съюз, който е не само икономически, но и ценностен: за демокрация, права и човешко достойнство.
Никой не може да отрече, че без Деня на победата днес нямаше да отбелязваме Деня на Европа. Двата празника не само не се изключват, а са взаимосвързани. 9-ти май не се нуждае от изкуствено създадени спорове, породени от политически пристрастия и интереси.
Нека днешният ден винаги ни напомня, че свободата и мирът не са даденост. Дълг на всички нас е да ги изискваме, отстояваме и пазим. Нека 9-ти май бъде не просто ден на възпоменание, но и ден на вдъхновение — да градим заедно бъдеще, в което няма място за омраза, войни и разделение.
Честит 9-ти май!