Присъединяването ни към еврозоната би било сериозен пробив в борбата със сивия сектор и изсветляването на тези огромни потоци незаконни пари от хазарт, които циркулират в обществото и сивата икономика. Това каза вицепремиерът Атанас Зафиров на дискусия в Националния център за информация и документация, свързана с борбата със зависимостите сред младите.
В дискусията участваха и зам.-министърът на вътрешните работи Филип Попов, председателят на Съвета на ректорите в България проф. д-р Миглена Темелкова, народни представители, ректори и преподаватели от различни университети, съобщи БТА.
Хазартната зависимост е един от най-големите бичове на нашето време, посочи Зафиров. По думите му незаконният хазарт не подлежи на никаква регулация и няма методи да бъде вкарван в някакви граници. Той се превръща в огромен проблем за нашето общество, добави вицепремиерът. Той посочи, че с тази среща поставят въпроса за хазартната зависимост пред българското общество и цели търсенето на начини за неговото решаване. Зафиров изрази удовлетворение, че системата на висшето образование показва ангажираност към темата и добави, че превенцията започва от семейството, след това училището и университета.
Вицепремиерът каза, че има хора от администрацията, които вместо да се борят с този порок, са станали зависими от него. Въпреки това държавата има намерение да започне със сериозни мерки да бори този проблем, каза Зафиров. Той посочи, че хазартната зависимост се превръща във все по-голяма заплаха за националната сигурност. Сигурен съм, че висшите училища са местата, на които тази битка може да намери своята реализация, каза още той.
Зам.-министърът на вътрешните работи Филип Попов посочи, че нелегалният хазарт създава условия за криминални дейности, като трафик на наркотици, оръжия и хора. Целият криминален сектор се финансира от парите от нелегален хазарт, заяви той. По думите на Попов е много трудно МВР да пресича такива дейности, защото голяма част от сървърите, които поддържат сайтовете за незаконен хазарт, се намират в чужбина и не могат да бъдат контролирани.
Нелегалният пазар създава и конвенционална престъпност, немалка част от престъпниците са и непълнолетни, регистрирайки се в тези сайтове, заяви зам.-министърът. По думите му тези деца стават асоциални вследствие на тази зависимост и започват криминални прояви като грабежи и побоища. Този проблем първо трябва да се реши по законодателен начин, също така да има ангажирана киберсигурност, но за да бъдем ефективни, трябва да има взаимодействие и с училищата, и с университетите, добави Попов.
Не е често явление законодателната и изпълнителната власт да се обръщат към този проблем, отбеляза председателят на Съвета на ректорите в България проф. д-р Миглена Темелкова. Тя каза, че в университетите се обучават и изграждат кадрите, които са необходими за борбата с киберпрестъпността. По думите на Темелкова един от основните проблеми на университетите, които обучават в тази област е, че трябва да плащат на чужди фирми за чужди експерти, с които да обучават студентите.
Един студент, който не е преминал през киберсимулатор, не може да се справи с работата, добави още Темелкова. Тя посочи, че заедно със законодателната и изпълнителна власт могат да се обединят в усилията си, за да бъде направен симулатор, който да е български и да е свързан с българската престъпност. Работа на Министерството на вътрешните работи е изключителна важна, добави още тя.
Председателят на Съвета на ректорите в България каза, че срещата им със зависимостите сред студентите е ежедневна. Много често студентите остават без пари заради наркотична или хазартна зависимост, добави Темелкова. Тя посочи, че в тази ситуация е много важна ролята на превенцията и в средното, и във висшето образование. Важно е не само ние да захранваме институциите с кадри, а ваши кадри да правят дискусии в университетите, обърна се тя към представителите на Министерството на вътрешните работи.