Автомобилният парк в България продължава да остарява, като 25% от регистрираните превозни средства у нас са на възраст около и над 20 години. Едва 10% от колите са по-нови от 5 години, съобщи в ефира на Радио Варна Диан Драганов, председател на Съюза на българските автомобилисти във Варна и експерт по пътна безопасност.
"При наличието на такъв стар автопарк е повече от логично да бъде въведен единен регистър, който да ни дава представа какво е състоянието на автомобилите в България," посочи Драганов, добавяйки, че идеята за подобно досие не е нова.
Според него е крайно време автосервизите у нас да бъдат сертифицирани и да носят отговорност за извършените ремонти. Това ще повиши качеството на обслужване и ще гарантира по-добра безопасност на пътя.
Опасните пътни участъци във Варна се дължат на остаряла инфраструктура, изградена преди много години, допълни експертът. С нарастването на броя жители във Варна се увеличават и автомобилите, което води до по-висока концентрация на пътнотранспортни произшествия, особено на места, където не се спазва Законът за движение по пътищата.
Драганов засегна и темата за електрическите тротинетки, които стават все по-популярни. "Държавата дължи на обществото много сериозно внимание. За да се управлява такова превозно средство, в момента не се изисква квалификация, но тогава кой ще носи отговорност при наличие на произшествие или проблем," попита експертът.
Общият брой на регистрираните в България автомобили надхвърля 4 милиона, като според експерти от автомобилната индустрия, България е сред държавите с най-стар автомобилен парк в Европейския съюз. Средната възраст на колите у нас надхвърля 18 години, докато средната за ЕС е около 11 години.