Седмицата на турската кухня акцентира върху „Класическите ястия“ през 2025 г.

14.05.2025 14:16

Седмицата на турската кухня, ежегодното честване на богатото кулинарно наследство на Турция, се завръща за четвърти път  и ще се проведе от 21 до 27 Май тази година.

То ще отбележи устойчивите, здравословни и традиционни методи при готвенето. Тазгодишната тема „Класически ястия на турската кухня“ подчертава гръбнака на турската кухня - вечните класики.

Всяка година Седмицата на Турската Кухня се отбелязва с поредица от събития организирани от представителите на Република Турция в страната и чужбина. Инициативата има за цел да подчертае богатото кулинарно наследство на Турция, сформирано от хиляди години културен обмен, устойчиви практики и дълбоко вкоренени гастро - традиции.

Докато всяка година различна тема заема централно място, за да покаже основите на турската кухня, тазгодишната тема почита класическите ястия, които са гръбнакът на турската кухня, чрез различни събития с топлината на традиционното турско гостоприемство.

Турски основни ястия от анадолските трапези се откриват към света

Богатият кулинарен пейзаж на Турция е дълбоко вкоренен в плодородните ѝ ширини и вековните традиции, което я прави „истински гастрономически рай“. Класическите домашно приготвени ястия, базирани на вечни рецепти, предавани през поколенията и приготвяни с любов в кухни из цялата страна, са в основата на тази разнообразна кухня.

Тези основни ястия, приготвени с местни, сезонни съставки и внимателно обмислени, но ясни техники, отразяват същността на турското кулинарно наследство. Пренасяйки традиционните, здравословни и безотпадъчни ценности на турската кухня в наши дни, тези класики символизират и трайните ценности на Анадола: гостоприемство и единство. В крайна сметка те са крайъгълният камък на топлите, приветливи турски трапези, които събират семейства, приятели и гости.

Менюто на Седмицата на турската кухня през 2025 г. включва емблематични ястия, издържали изпитанието на времето. Менюто по темата „Класически ястия от турската кухня“ ще включва много основни ястия, включително крем супа от леща и супа Тархана, Имамбайълдъ (патладжани с пълнеж от лук и домати), Мантъ (турски кнедли) и Бюрек (баница), пълни с всичко - от картофи до сирене, от подправки до кайма.

Вкусни комбинации като Карнъярък (разрязан патладжан, пълнен с кайма) - ориз и Джаджък, Куру Фасулие (яхния от бял боб) - ориз и кисели краставички и Микс Долма (пълнени зеленчуци) - кисело мляко също ще ви предложат пълноценно пътешествие през сърцето на домашно приготвената турска кухня.

Докато освежаващите салати Бостана и Чобан и разнообразието от Хошаф (плодови компоти) ще допълнят това кулинарно преживяване, много вкусни турски десерти, като Тавукгьошю (пудинг с пилешки гърди), Казандиби (пудинг с карамелизирано мляко) и Баклава, ще осигурят перфектния сладък завършек на празника.

Насладете се на разнообразието на Турция с местни класически деликатеси

Седмицата на турската кухня служи и като витрина за богатото регионално разнообразие на страната. Всяка от 81-те провинции на Турция ще представи свои собствени интерпретации на традиционни рецепти, сформирани от местните съставки, климат и вековния културен обмен.

От ястията на базата на зехтин от егейското крайбрежие до смелите, изпълнени с подправки специалитети на югоизтока и богатата на морски дарове кухня на Черно море, седмицата предлага кулинарно пътешествие през разнообразните дестинации на Турция.

Регионалните събития ще подчертаят тези местни класики, предлагайки на посетителите автентичен вкус на провинциалните вкусове и по-задълбочен поглед върху ежедневието и наследството на всеки регион.

 

Източник: epicenter.bg

Вкусно
Подобни  

Паста от елда с морски дарове

14.05.2025 13:15    

Необходими продукти:паста от елда - 150 г

Какво да сготвим на Гергьовден – традиционни рецепти с агнешко

На 6 май, Гергьовден, се пече агне, а около празничната трапеза се събира цялото семейство. На трапезата присъстват зеле

Агнешки котлети с вкусна марината

Необходими продукти: 1 кг агнешки котлети За марината за месо: 1/2 глава нарязан лук 2 ст

Витамин К е ключът към дълготрайна памет, ето в кои храни се съдържа

Пролетта е сезонът на зеленолистните зеленчуци. Именно сега е идеалното време да добавим свеж спанак, коприва, зелени салати и рукола към диетата с