Работещите в градския транспорт в София обявиха гражданско неподчинение. Причината - по техни думи, исканията им по време на днешния протест не са били чути. Това обяви малко след края на демонстрацията в 12 ч. вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов.
„Дали ще блокираме кръстовища, дали ще палим и ще чупим, за да бъдем чути, ще решим до един час”, поясни той.
По-късно NOVA научи, че служителите са взели решение и в четвъртък да няма наземен транспорт. Те обявиха, че гражданското неподчинение ще продължи докато кметът не се срещне с тях и допълниха, че ще прекарат нощта в депата, но няма да се качат на превозните средства.
Синдикатите ги предупредиха, че подкрепят исканията им за 15% увеличение на заплатите, но решението за гражданско неподчинение и последиците от него са отговорност на протестиращите.
„Ние предлагаме 100 лв. допълнително за всички в четирите дружества и увеличаване двойно на бонуса, който има в системата на Столичен електро- и автотранспорт. Това би дало шанс на протестиращите да постигнат увеличението, което искат – от близо 400 лв.”, заяви кметът на София Васил Терзиев. Това ще утежни бюджета с 15 млн. лв., уточни той. „Ще ги търсим и се надявам да намерим път към това да ги осигурим”, добави Терзиев. По думите му исканията на протестиращите няма как да бъдат удовлетворени, защото това ще струва на хазната около 70-80 млн. лв. годишно.
Припомняме, че днес София осъмна без наземен транспорт. Стачката започна в 4 ч. Служителите искат увеличения на трудовите им възнаграждения с 15%. Те блокираха депа и автобусни гаражи в столицата. Действията им не обхващаха работата на столичното метро.
Заради протеста кметът на София Васил Терзиев обяви деня за неучебен.
Във връзка с блокирането от „Метрополитен“ обявиха, че пускат допълнителни влакове, а интервалът им на движение беше намален. Софийското метро ще работи по график както на 14 май, така и в следващите дни. То няма да бъде засегнато от протеста на служителите в наземния градски транспорт, добавиха от Метрополитен" ЕАД.
Много от столичани се организираха чрез постове в социалните мрежи да пътуват заедно до работните си места. „Призоваваме Министерството на финансите и Столичната община да вземат мерки и да ни поканят на среща. Най-редно е и двете институции да седнат с нас на една маса. Стартовата заплата на ватманите е 2105 лв. В „Метрополитен“ стартовата заплата на млад служител с 4 години стаж е 1548 лв.”, каза по-рано днес Александър Шопов, представител на Транспортния синдикат към КНСБ.
„Общината и Министерството на финансите казват, че пари няма. Прехвърлят си топката и ни разкарват от институция на институция. Днес ще покажем, че съществуваме”, заяви Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ.
„Работя 19 години като ватман. Взимам 2105 лв. Получаваме бонус 100 лв., който се дава за коректна работа и километричен бонус от 12 стотинки на километър. С прослуженото време и извънредния труд ги правя към 3200 лв.”, уточни ватманът Светлозара Александрова.
„Ставаме в 3 ч. за работа. Децата ни израснаха сами. Нямаме нови и млади кадри заради ниските заплати”, сподели друга протестираща.
Групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет излязоха с позиция по темата. Те изразиха своята подкрепа на работещите в градския транспорт на столицата, които на 14 май 2025 г. бяха принудени да прибегнат до стачни действия в отговор на задълбочаващата се криза в сектора.
„Днешната стачка е пряк резултат от недалновидната, хаотична и икономически неиздържана политика, водена от ръководството на транспортния ресор в лицето на „Спаси София“. Приетата от тях Икономическа рамка на обществения транспорт за 2024 г. се оказа не просто непрофесионална – тя постави на колене общинските дружества в наземния транспорт. Недостатъчни субсидии, нереалистични прогнози за приходи и пълна липса на ангажираност към реалните нужди на служителите в сектора доведоха до тежко финансово състояние, което вече прераства в социално напрежение. Освен това, въпреки категорично приетите решения на Столичния общински съвет за осигуряване на инвестиции, насочени към подобряване на условията на труд на водачите, техниците и останалия персонал в транспортните дружества, администрацията на кмета на София вече няколко месеца демонстрира пълно бездействие. Нито едно от решенията не е изпълнено, а отговорността за това се носи лично от кмета и екипа му, които очевидно не разбират колко важна е ролята на обществения транспорт за функционирането на града", пишат оттам.
„София има нужда от сигурен, редовен и достоен обществен транспорт – и това не може да се постигне със замазване на проблеми, подмяна на приоритети и PR акции. Необходими са компетентни решения, отговорно управление и най-вече – уважение към труда на хилядите служители, които ежедневно осигуряват придвижването на столичани", пишат още от ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет.
И поясниха, че ще настояват за незабавно изпълнение на приетите от СОС мерки, спешно внасяне на Икономическата рамка на транспорта за 2025 г., за да стане част от обсъжданията на бюджета и предприемане на адекватни действия за стабилизиране на транспортните дружества.
Столичният общински съвет трябва да гласува икономическата рамка на транспорта заедно с бюджета, за да има увеличение на заплатите на работещите в този сектор. Това заяви председателят на Местна коалиция "БСП за България" и на Постоянната комисия по транспорт и пътна безопасност в СОС Иван Таков, по повод ефективната транспортна стачка, която блокира София от 4 часа тази сутрин.
Вижте цялото му становище:
„В продължение на месец кметът Терзиев не предприе никакви действия, за да предотврати ефективните стачни действия, с които синдикатите заплашиха на предупредителния протест на транспортните работници. Днешната стачка и блокаж на града са резултат от това негово бездействие и от нехайството му“, коментира той.
Кметът е оставил общината да се движи на автопилот. Докато градът е скован от транспортна стачка, а в Столичната община сме в бюджетна процедура - на 29 май трябва да гласуваме бюджета на Терзиев, докато той и заместникът му по финанси отиват на екскурзия в Япония!? Очевидно проблемите в София не ги интересуват. И градският транспорт не ги интересува. И хората на София не ги интересуват.
Иван Таков добави, че е озадачен от оглушителното мълчание на „Спаси София“ по отношение на стачката на транспортните работници, предвид факта, че до преди броени дни именно тяхната политическа група управляваше транспорта в столицата чрез подалия оставка заместник-кмет Илиян Павлов.
„Всъщност, това, че от известно време няма заместник-кмет по транспорта не влияе върху случващото се в този сектор в общината. Не забелязвам разлика от преди и сега. Така или иначе, този заместник-кмет, освен да съсипе центъра на София, друга работа не свърши“, каза председателят на Постоянната комисия по транспорт и пътна безопасност в СОС.
„В момента в Столичната община работим без заместник-кметове по строителството, по здравеопазването, по транспорта, по сигурността. Екипът на Терзиев, с който се хвалеше в предизборната кампания, го няма вече втора година. Отбелязваме две нулеви години от управлението на Терзиев. Затова днешната транспортна стачка не бива да изненадва и учудва никого“, допълва той.
Иван Таков за пореден път призова кмета най-накрая да си влезе във функциите, да покани на среща представителите на синдикатите и да спре да прехвърля проблемите от болната глава - на здравата.
„Трябва да седнат на масата за разговори със синдикатите и да се държат адекватно, за да намерят допирни точки и да си стиснат ръцете на приемливо увеличение на заплатите на работещите в транспорта и за двете страни“, категоричен беше председателят на групата на МК БСП за "България в СОС".
Той отбеляза също, че Комисията по транспорт и пътна безопасност може да даде реално становище във връзка с исканото от синдикатите увеличение на заплатите на работниците в транспорта с 400 лв., ако от администрацията на Терзиев в Столична община им предоставят официални данни от икономическата рамка.
„Официално съм поискал тези данни още преди 6 месеца. Настоявах да ни бъдат предоставени различни варианти на тази икономическа рамка - с увеличение на заплатите от 100, от 200, от 300 и от 400 лв., за да потърсим възможни решения на проблема в бюджета. До този момент не сме получили нищо - нито една цифра нямаме. А за да има увеличение на заплатите с повече от 100 лв., икономическата рамка на транспорта трябва да влезе за гласуване в СОС заедно с бюджета на Столичната община. Защото тези средства за увеличението трябва да дойдат от бюджета. Ако това не се случи и на 29 май в СОС бъде внесен за гласуване само бюджетът, а икономическата рамка я внесат след 2-3 месеца, увеличение с повече от 100 лв. няма да има. Тогава кметът и заместникът му по финанси само ще вдигат рамене и ще се оправдават, че в бюджета няма пари за увеличение на заплатите на работещите в транспорта“, обяви още Таков.
Иван Таков отбеляза, че транспортът е една от най-важните системи в града и в момента има крещяща нужда от персонал.
„Очевидно е, че в този сектор проблемите са огромни и трябва да му обърнем много сериозно внимание. Освен заплатите, крещяща е нуждата от подобрение на условията на труд, които са отвратителни в момента“, заяви той.
„До момента само чувам от кмета и от заместника му по финанси, че нямало пари. Но не са показали нито една цифра в подкрепа на това тяхно твърдение. Аз твърдя обратното - в Столичната община има пари. Само от изпълнението на бюджета за миналата година, което Васил Терзиев ни предостави, ясно се вижда, че преходният остатък от капиталовата програма е 300 млн. лв. Това е категорично доказателство, че те не са се справили със собствения си бюджет, който тогава беше подкрепен и от ГЕРБ. Ние тогава не го подкрепихме, защото знаехме какво да очакваме и как ще се развият нещата. Дори прогнозирахме тези резултати. Не приемам и Терзиев да говори за лошите условия на труд в транспортните депа, защото това е лицемерие от негова страна. Само преди 6 месеца по инициатива на БСП СОС отпусна 15 млн. лв. за подобряване на условията на труд в автотранспорта и електротранспорта. До ден днешен Васил Терзиев и заместникът му по финанси Иван Василев не са отпуснали тези средства на дружествата. Е, за кого работят и чии интереси защитават те?!“
Исканията на синдикатите за повсеместно увеличение на заплатите с 1 500 лв. за следващите три години са екстремни и неизпълними. Затова транспортната блокада днес е извиване на ръцете на столичани. Това заяви председателят групата на „Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев в публикация във Facebook във връзка с днешния протест на шофьорите на наземния градски транспорт в столицата.
Борис Бонев посочва, че през последните пет години заплатите в сектора се увеличиха драстично и това не може да продължи безкрай.
„Безспорно е обаче, че системата има нужда от модернизация и инвестиции и чувствително подобряване на условията на труд“, отбелязва общинският съветник.
От „Спаси София" предлагат наличните средства да се инвестират ударно в диференцирано увеличение заплатите само за дефицитните професии - водачи и сервизни работници; в нови превозни средства; в ремонт на депата и трасетата и изграждане на санитарни възли на крайните спирки; в обособяване на коридори за градския транспорт.
„Тези мерки ще подобрят не само условията на труд, но и ще повишат качеството на услугата, което ще привлече нови пътници и ще повиши приходите в системата“, отбелязва Бонев.
„По тази причина се изисква политическа смелост и посветеност, каквито не срещнахме в кмета и екипа му. Планът с мерките и решенията е готов и дано тези протести накарат кмета да се ангажира по-сериозно с проблемите на хората и транспорта“, посочва още общинският съветник в социалната мрежа.
Междувременно министърът на финансите Теменужка Петкова взе отношение по темата също.
По думите ѝ Министерството на финансите, чрез Закона за държавния бюджет за 2025 г. и Закона за автомобилните превози, финансира дейности, свързани с транспорта, но не и разходи за персонал по отношение на търговски дружества, чийто едноличен собственик на капитала е Столичната община.
„В Бюджет 2025 предвидените средства за субсидии и компенсации са 522 млн. лева за всички общини. От тях 106 млн. лв. са предвидени за субсидии за СО. Изцяло ангажимент е на кмета на СО е да предприеме действия и мерки да осигури финансирането за възнагражденията на работниците“, подчерта тя.
По думите ѝ това може да се случи чрез компенсиране и предоставяне на средствата за сметка на собствени приходи или чрез преходни остатъци.
„Съгласно отчета на СО за 2025 г. преходният остатък е 638 млн. лева, от тях 472 млн. лв. са от местни дейности и 166 млн. лв. от държавни. Тоест Васил Терзиев, ако иска, би могъл да направи такова преструктуриране“, каза Петкова, като уточни, че Столичната община все още не е приела план-сметката си и сега е моментът да се случи промяната.
По-късно от Столичната община отговориха на твърденията на финансовия министър.
„Министерство на финансите разпространява внушения, а ние говорим с факти. Днес ведомството разпространява невярна информация за бюджета на София и финансирането на градския транспорт“, каза заместник-кметът по финанси на София Иван Василев.
По думите му фактите са:
⇒ „Заплатите в транспортните дружества са от компетенцията на техните ръководства и Столичния общински съвет като принципал на дружествата – не на кмета на Столична община“.
⇒ „В бюджета на Столичната община субсидиите и компенсациите към ЦГМ са разчетени коректно – 143 млн. лв. по европейски регламент и 47,6 млн. лв. за преференциални карти“.
„Относно публично тиражираните данни за т. нар „преходен остатък” от министъра на финансите изразявам учудване, че тя не прави разлика между преходен остатък и наличност по сметки на Столичната община. Това буди сериозни притеснения в чии ръце са поверени държавните финанси“, посочи зам.-кметът.
„Ако говорим за наличностите по сметки на Столичната община, а не преходен остатък, то те към 30 април 2025 г. са временно завишени поради интензивната данъчна кампания и естествено занижените разходи, съгласно законовото изискване да не се поемат ангажименти до приемането на бюджета. Средствата са предназначени за изпълнение на заложените дейности до края на цялата 2025 година и включват и целеви остатъци, които не могат да се ползват за други нужди“, допълни Василев.
„Призоваваме държавата към отговорност, а не внушения. София има нужда от партньорство, не от политически атаки. Ние ще продължим да изпълняваме ангажиментите си – с факти, с почтеност и в интерес на хората“, уточни той.