Православната църква отбелязва днес, 15 май, паметта на Свети Пахомий Велики – основателя на първия манастир и създател на организирания монашески живот.
Роден в Египет през трети век, Свети Пахомий от ранна възраст проявява силна вяра и стремеж към духовно съвършенство. След приемането на християнството, той се оттегля в пустинята, където води строг аскетичен живот.
"Преподобни Пахомий е първият основател на общежитийния манастир в Тавена, където е напътствал духовно над 12 000 монаси," посочват от Българската православна църква.
Светецът се отличава със своята добродетелност, смирение и безкомпромисна преданост към Бога. Неговият пример вдъхновява хиляди монаси и поставя основите на организирания монашески живот, който днес е фундаментален елемент от православната традиция. Пахомий Велики почива през 348 година на 53-годишна възраст.
Традиции и народни вярванияПо традиция на този ден православните християни посещават църква и палят свещи за здраве. В храмовете се извършва света литургия, като вярващите се събират да почетат паметта на светеца и да се помолят за духовна сила.
Според народните вярвания на празника не се препоръчва да се извършва тежка физическа работа, особено в дома или на полето. Не се пере, не се чисти и не се копае, за да не се накърни светостта на деня.
Вярва се също, че на този празник трябва да се помага на нуждаещите се и да се изхвърлят всички стари и ненужни вещи от дома – в противен случай, смята се, че портфейлът ще остане празен вместо да се пълни с пари.
На празника на Свети Пахомий Велики традиционно се засаждат късни овес и пшеница, като се вярва, че това ще донесе богата реколта.
Днес православната църква почита и паметта на Преподобни Ахилий, епископ Лариски, който е присъствал на Вселенския събор в Никея, където е разобличил ереста на Арий.