КС е разглеждал такъв проблем и миналата година се е произнесъл по друг въпрос, който беше разглеждан от НС по силата на подписка, подкрепена от няколкостотин хиляди български граждани. Този проблем има много измерения. Тогава КС прие решение, че по така зададения въпрос не може да бъде проведен референдум.
Това заяви конституционният съдия проф. Янаки Стоилов в предаването „Още от деня” по БНТ по казуса с предложението на президента Радев за свикване на референдум за приемане на еврото от 1 януари 2016 година.
Юридическата сила в момента има решението, което е произнесъл КС. Трябва да имаме предвид и около това е спорът по новия зададен въпрос, тъй като в договора изрично не се посочва срок, в който държавите, приели да се присъединят към еврозоната, да го направят, изтъкна конституционалистът.
Българските граждани не могат да бъдат разглеждани като стадо, защото еврозоната не е кошара, в която те трябва да бъдат вкарани. Нито една държава в ЕС не е била принудена да бъде включена в еврозоната, ако тя самата не е направила тази стъпка. Това е ситуация, с която не трябва да се спекулира, поясни той.
Искам да подчертая, че еврозоната в момента на присъединяването на България към ЕС не е същата. Финансово-икономическата ситуация е променена спрямо тази за времето, за което говорим, заяви Янаки Стоилов и даде за пример държави, които имат дълг, който надвишава техния брутен вътрешен продукт. Дори ЕЦБ за втора година отчита загуби. Само за миналата година те са в размер на 8 млрд. долара.
Това поставя редица въпроси, като това дали наред с предимствата няма да се изправим пред влошаване на ситуацията. Тези държави, които са вече в еврозоната, вече могат да не се съобразяват в същата степен с изискванията, опасява се конституционният съдия. Той предупреди, че може да се замразят някои от правата на държавите, които продължително не отговарят на условията, които те самите са приели.