Протестът на работещите в наземния градски транспорт в София под наслов „Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!" продължава и в петък, 16 май, трети пореден ден. Метрото в столицата продължава да работи и да компенсира частично липсата на автобуси, трамваи и тролейбуси.
"Метрополитен ЕАД няма да преустановява работния си режим и продължава да изпълнява дейността си и да подпомага превоза на пътници във връзка с блокирането на наземния градски транспорт в град София", съобщиха от дружеството.
За да се справи с повишения пътникопоток, метрото работи с допълнителни влакове по линии 1, 2 и 4, както и допълнителни мотриси по линия 3. Запазени са и намалените интервали на движение по всички линии.
Синдикатите настояват за спешно отпускане на допълнителен финансов ресурс от държавния бюджет в размер на 40,7 млн. лв. Оттам очакват 29 млн. лв. за столичния градски транспорт, 6,5 млн. лв. за градския транспорт във Варна, 0,7 млн. лв. за този в Русе и 4,5 млн. лв. за Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация".
След вчерашната среща на синдикатите, която продължи повече от три часа, кметът на София Васил Терзиев посочи, че е отправена покана за продължаване на разговорите в понеделник, 19 май, от 8:00 часа.
"Срещата ще се състои само ако има разбиране и започне да се движи и наземния транспорт, и метрото, за да не се налага софиянци да бъдат заложници на нашите разговори", подчерта Терзиев.
Кметът предлага 100 лв. нетно увеличение върху основните заплати в четирите транспортни дружества плюс 100% увеличение на бонуса в електротранспорта и автотранспорта, което е около 300 лв. Това предложение до момента не удовлетворява синдикатите, които искат значително по-голямо увеличение на постоянното заплащане.
Пълна блокада за трети денВсички 11 депа на наземния транспорт остават блокирани и протестът се провежда със статут на „гражданско неподчинение". Той започна на 14 май и първоначално беше обявен от 4:00 до 8:00 часа сутринта, но многократно беше удължаван и прерасна в постоянна блокада.
За момента не се очертава скорошно разрешаване на кризата, тъй като позициите на синдикатите и общината остават твърде отдалечени. Синдикатите настояват за увеличение на заплатите с 400 лева за тази година, а през следващите две години – съответно с 500 и 600 лева.
Кметът Терзиев нееднократно е заявявал, че общината няма финансова възможност да покрие подобно увеличение и че това би застрашило програмата за модернизация на превозните средства на стойност 1 милиард лева.