Едно авокадо седмично пази сърцето от болести

Едно авокадо седмично пази сърцето от болести
22.05.2025 13:33

Когато става въпрос за поддържане на здраво сърце, малко храни се доближават до ефекта на авокадото. То не само се превърна в суперзвезда на модерната диета, но заслужено си спечели славата на един от най-добрите плодове за сърдечно-съдовото здраве според множеството проучвания и експерти в кардиологията.

Авокадото е уникално по своя състав. За разлика от повечето плодове, то е изключително богато на мононенаситени и полиненаситени мазнини - здравословни мазнини, които помагат за понижаване на "лошия" LDL холестерол и повишават "добрия" HDL холестерол. Това е ключов механизъм за защита от атеросклероза и сърдечно-съдови заболявания.

Плодът съдържа значително количество фибри - около седем грама в половин плод, което представлява близо една четвърт от препоръчителната дневна доза. Фибрите, особено разтворимите, доказано подпомагат регулирането на холестерола и баланса на кръвната захар.

Един от най-важните минерали в авокадото е калият. С близо 975 милиграма калий в един средно голям плод, авокадото изпреварва дори банана. Калият играе ключова роля в регулирането на кръвното налягане, като компенсира ефекта на натрия и поддържа електролитния баланс.

"Именно този минерал превръща авокадото в естествен регулатор на налягането," отбелязват кардиолозите.

Научните доказателстваМета-анализ на седем клинични проучвания показва, че редовната консумация на авокадо води до по-ниски стойности на общия и LDL холестерола.

Според голямо кохортно проучване, публикувано в Journal of the American Heart Association, хората, които консумират поне две порции авокадо седмично, имат с 16 процента по-нисък риск от сърдечно-съдови заболявания и с 21 процента по-нисък риск от коронарна болест на сърцето.

Заместването на само половин порция животински мазнини като масло или маргарин с авокадо се свързва с намаление от 16 до 22 процента на риска от сърдечни инциденти.

Антиоксидантна защитаАвокадото е източник на каротеноиди като лутеин и зеаксантин, както и витамин Е - антиоксиданти, които подпомагат съдовото здраве, намаляват възпаленията и защитават клетките от оксидативен стрес. Лутеинът например не само поддържа здравето на очите, но може да намали втвърдяването на артериите - ключов фактор за инфаркти и инсулти.

Съдържащите се в плода растителни стероли като бета-ситостерол блокират абсорбцията на холестерол в червата, което допълнително подпомага здравето на сърдечно-съдовата система.

Практически съветиЕксперти по хранене напомнят, че разнообразието от цветове в чинията не е просто естетика. Зелените плодове и зеленчуци като авокадото съдържат фитонутриенти, които работят в синергия с антиоксидантите, за да засилят имунната защита и намалят риска от хронични болести.

Препоръката е включването на половин до един плод авокадо няколко пъти седмично в менюто - като добавка към салати, смутита или като здравословна алтернатива на масло и майонеза.

Авокадото е много повече от модерен плод - то е истински функционален компонент в профилактиката на сърдечно-съдовите заболявания. Съчетанието от здравословни мазнини, фибри, антиоксиданти и ключови минерали като калий го прави отличен избор за всяка диета, ориентирана към дълголетие и здраве.

Източник: novinite.bg

Здраве
Подобни  

Какво се случва, ако приемаме твърде много пробиотици?

25.05.2025 16:00    

Пробиотиците се считат за супергерои на чревното здраве, които не

Стряскащо: Четирима българи умират от хепатит ежедневно, кърлежи ни атакуват, болници тънат в корупция

Здравната система в България се нуждае от дълбока реформа – това заяви д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория в Берн, в интервю за „Събуди с

Никога не яжте лук с черни петна по него! Ето защо

Черните петна по лука се причиняват от Аспергилус нигер - почвена гъба. Тя не е смъртоносна, но може да бъде опасна, особено за хора с алергии или

Задържане на вода или целулит – открийте разликите

Задържането на вода и целулитът са два различни проблема, които често се бъркат поради сходния им външен вид. Всъщност те не са ед