Йотова откри юбилейна изложба, посветена на 15 години „За жените в науката“ в България

Йотова откри юбилейна изложба, посветена на 15 години „За жените в науката“ в България
22.05.2025 16:36

Уникална изложба на „Моста на влюбените“, посветена на българските жени в науката и техния принос към обществото, беше открита днес от вицепрезидента на Република България Илияна Йотова. Експозицията „Светът има нужда от наука, а науката – от жени!“ отбелязва 15 години от създаването на програмата на L'Oréal–ЮНЕСКО „За жените в науката“ в България и ще бъде достъпна за посетители до 4 юни.

Изложбата, реализирана с подкрепата на Столична община, представя вдъхновяващите научни постижения на 39 български жени учени, отличени през годините с националното отличие на L’Oréal и ЮНЕСКО „За жените в науката“. Чрез фотографии и кратки разкази, експозицията разкрива не само техните изследвания и постижения, но и личната им мотивация, предизвикателствата и вярата, че науката е двигател за промяна.

Сред отличените в програмата са изследователки в ключови научни области като физика, химия, биология, медицина, астрофизика, екология, информатика и инженерни науки. Сред печелившите им проекти са разработка на иновативни терапии срещу рак и невродегенеративни заболявания, разработки на нови лекарства и ваксини, технологии за пречистване на води и въздух, изследвания върху замърсяването с микропластмаси и климатичните промени, създаване на устойчиви енергийни решения и дори участие в международни космически мисии. Те доказват, че жените в науката не само решават глобални предизвикателства, но и променят начина, по който мислим за бъдещето.

Вицепрезидентът Йотова поздрави всички отличени жени учени и подчерта значението на тяхната роля за развитието на обществото: „Националната програма „За жените в науката“ показва, че в България има много умни хора и големи таланти. Показва българските жени учени, които с постоянство и професионализъм чертаят не само днешния ден, а и бъдещето – не своето, а бъдещето на България, на човечеството“.

На официалното откриване присъстваха лауреатки и партньори на програмата, представители на академичната общност, медии и граждани. С изказване се включиха още: Елена Шекерлетова, председател на Националната комисия за ЮНЕСКО – България, Благородна Здравкова, заместник-кмет по „Култура, образование, спорт и младежки дейности“ в Столичната община, акад. Тони Спасов, заместник-ректор на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и председател на журито на програмата „За жените в науката“, и Милена Шипковенска, директор „Човешки ресурси“ и член на УС в L’Oréal за региона Адриа и Балкани.

Милена Шипковенска, директор „Човешки ресурси“ и член на управителния съвет в L’Oréal за региона Адриа и Балкани, сподели: „Тази изложба разказва историите на 39 изключителни жени учени. Техните открития и страст към науката са доказателство за невероятния талант и потенциал в българската научна общност. Те не просто променят света – те вдъхновяват новото поколение момичета да вярват, че мястото им е в науката. Вече 15 години в България, заедно с нашите партньори ЮНЕСКО и Софийски университет „Св. Климент Охридски“, работим с една обща мисия – да създаваме среда, в която жените в науката имат възможност да се развиват, да бъдат видими и подкрепяни“.

Националната програма „За жените в науката“ се утвърди като един от най-престижните научни конкурси в България и света. Тя стартира в България през 2010 г. като съвместна инициатива на L’Oréal България, Националната комисия за ЮНЕСКО – България и Софийски университет „Св. Климент Охридски“. За 15 години програмата успя да подкрепи и отличи 39 български жени учени, които получиха общ награден фонд от 195 000 евро за реализация на своите научни проекти в страната. Програмата не само насърчава професионалното им развитие, но и отдава заслужено внимание на постиженията на жените в науката в България, вдъхновявайки следващото поколение момичета да преследват научна кариера.

И през 2025 г. инициативата ще отличи три изключителни български изследователки, които ще бъдат представени на тържествената церемония по награждаване на 26 ноември. Те ще бъдат отличени с по 5000 евро всяка – признание за техния принос към науката и подкрепа за реализацията на значимите им проекти, които могат да променят света.

В глобален план програмата има за цел да насърчи участието на жените в науката и да се бори с неравенството между половете в сектора. Въпреки напредъка, статистиката остава тревожна – само 33% от учените в света са жени, а едва 4% от Нобеловите награди за наука са присъдени на жени.* До момента глобалната инициатива, създадена през 1998 г., е подкрепила над 4400 жени учени в над 110 държави, включително 7 носителки на Нобелова награда.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Министър Георгиев: Възстановяваме българското неделно училище "Св. Св. Кирил и Методий" в Египет

22.05.2025 23:27    

Снимки: Министерство на външните работи Възстановена

АПИ предупреждава за ремонти по магистрала "Тракия" в областите София, Пловдив и Сливен

Полага се изравнителен асфалтов пласт и геомрежа, подменят се бордюри и се почистват банкети и канавки за подобряване на отводняването в участъците

Парламентарната комисия по култура и медии прие единодушно отчета на БТА за 2024 г.

Парламентарната комисия по култура и медии прие единодушно отчета на Българската телеграфна агенция (БТА) за 2024 г. На заседание днес

Димитър Ганев от Тренд: Целта на Румен Радев с референдума е по-дългосрочна

Аз съм далеч от мисълта, че президентът е инициирал този ход с референдума за еврото, за да си повиши рейтинга. Струва ми се, че неговата цел е по-