Ковачки: Пуснатото от АКФ разследване са фантасмагории

Ковачки: Пуснатото от АКФ разследване са фантасмагории
03.06.2025 21:33
Стопкадри/бТВ

„Учудвам се, че Антикорупционният фонд (АКФ) публикува това, аз ги уважавах. Показват се едни фантасмагории“.

Това каза в интервю за предаването „Лице в лице“ бизнесменът Христо Ковачки по повод разследване на АКФ, озаглавено „Холдинга на Чичко Тревичко“. В него се твърди, че Ковачки е ръководител на мащабна мрежа от над 150 енергийни фирми под името холдинг „Орион“

„Няма такъв холдинг „Орион“ има една сграда, която се намира на

ул. „Орион“ № 3020 и моя компания е собственик на тази сграда. Сградата е голяма 8-етажна – около 18 000 квадратни метра РЗС, където се намира моят офис, мои фирми държат част от помещенията и също така други външни фирми, които са под наем в тази сграда“, обясни бизнесменът.

Той уточни, че е собственик на около 7-8 компании. Относно ТЕЦ „Бобов дол“, ТЕЦ „Сливен“, ТЕЦ „Габрово“ и ТЕЦ „Русе“ той отново обяви, че с тях има само договори за консултантски услуги.

Разследването на АКФ се основава на свидетелства на Веселин Тодоров, който твърди, че е работил в холдинга на Христо Ковачки между април 2019 и декември 2023 г.

„Познавам Веселин Тодоров, беше ми представен като енергиен експерт. Зная, че е бил собственик на една компания, която се занимава с търговия на природен газ. Имал съм срещи с него и сме коментирали проблеми, свързани с търговията на природен газ“, обяви Ковачки.

Според него Тодоров е „тръгнал на лична вендета“, след като са се отказали от неговите консултантски услуги.Най-вероятно ще потърсим съдебна отговорност на Веселин Тодоров за всички неистини, които говори. На мен и на тези предприятия нанася имиджови щети“, обяви бизнесменът.

За твърденията, че Ковачки е монополист на енергийния пазар и го манипулира той каза: „Тази компании, които лицето Тодоров е сложил на една дъска, произвеждат някъде от порядъка на 500 мегавата на час електроенергия. Ако погледнем целия енергиен пазар в България, това са от порядъка на 6-7%. И този човек твърди, че тази група от компании и аз управляваме енергетиката. Пазарът е регионален, той не е български. Става въпрос за 150 000 мегавата на час – те определят цената на ел. енергията“.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Петдетница е: Какво се прави, а кое е забранено

08.06.2025 00:06    

Петдесетница е един от най-важните християнски празници както в Бъ

Екатерина Захариева: В еврозоната ще има по-бърз ръст на доходите - хората ще забогатеят

България изпълнява всички критерии за въвеждане на еврото и няма основание за протеснение сред хората, това обяви българският еврокомисар Екатерина

Извънредно! Пожар в заведение в Благоевград (ОБНОВЕНА)

Покривът на заведение в центъра на Благоевград гори, като огънят е възникнал от комина, предаде БГНЕС. Съществува риск покривът да се срути. Цялата

"Домът на ужасите" - две от задържаните работят като медицинска сестра и санитарка в Спешна помощ

Властите разкриха „Дом на ужасите“ в Старозагорско. Възрастните хора са плащали по 990 лв. на месец, за да се грижат за тях, а са били