Александър Йорданов: Докладът за напредъка на Скопие в ЕП плаче за прокуратура

07.06.2025 19:17

„Докладът за напредъка на Северна Македония в Европейския парламент плаче за прокуратура“, заяви в студио на „Офанзива” по Нова нюз бившият посланик в Северна Македония Александър Йорданов, който издаде и книга „Мисия Македония”.

Докладът беше отложен, след като стана ясно, че информация от него е изтичала към властите в Скопие.
Йорданов коментира, че премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски е цитирал пасажи от проекта на доклада, още преди да е приет, което ясно показва, че е имало изтичане на вътрешна информация.

Според Йорданов, авторът на доклада – евродепутатът Томас Вайц от групата на Зелените – е действал в тясна координация с македонските власти. В текста била включена спорна формулировка за „многовековна македонска идентичност и език“, която Йорданов определи като грубо подмяна на историческата истина.
„Този доклад не струва – към него има близо 300 предложения за промени. Това означава, че е нефелен“, коментира Йорданов, като обясни, че Вайц е заобиколил обичайната практика за изготвяне на компромисни текстове между политическите групи в Европарламента.

Комисията по досиетата

В първото си интервю след встъпването в длъжност като член на Комисията по досиетата, Александър Йорданов очерта и приоритетите си в новата роля. Според него комисията трябва да бъде трансформирана в Институт за национална памет, по примера на балтийските държави.

„За 35 години демокрация няма национален музей за престъпленията на комунизма. В Белене няма паметен знак, а Бузлуджа още стои като паметник на културата“, каза Йорданов.

Той настоява за по-голяма публичност в работата на комисията и призова информацията да стига до училищата, университетите и младите хора.

Особен фокус Йорданов постави върху ролята на творческата интелигенция по време на комунизма, която, според него, е формирала общественото мнение, докато е била свързана със структурите на Държавна сигурност.

„Трябва да прочетем страницата от миналото истински, за да можем най-сетне да я затворим. Призраците от комунизма не бива да управляват повече“, заключи той.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Екатерина Захариева: В еврозоната ще има по-бърз ръст на доходите - хората ще забогатеят

07.06.2025 23:22    

България изпълнява всички критерии за въвеждане на еврото и няма о

Извънредно! Пожар в заведение в Благоевград (ОБНОВЕНА)

Покривът на заведение в центъра на Благоевград гори, като огънят е възникнал от комина, предаде БГНЕС. Съществува риск покривът да се срути. Цялата

"Домът на ужасите" - две от задържаните работят като медицинска сестра и санитарка в Спешна помощ

Властите разкриха „Дом на ужасите“ в Старозагорско. Възрастните хора са плащали по 990 лв. на месец, за да се грижат за тях, а са били

Извънредно! Пожар в заведение в Благоевград

Покривът на заведение в центъра на Благоевград гори, като огънят е възникнал от комина, предаде БГНЕС.Няма данни за пострадали.Същест