Бившият социален министър Зорница Русинова зове: Гражданите да борят спекулата!

20.06.2025 13:13

Гражданският контрол в момента е един от най-сигурните начини да пресечем опитите за спекула на цените при процеса на въвеждането на еврото, коментира пред журналисти председателят на Икономическия и социален съвет (ИСС) и бивш социален министър Зорница Русинова. 
Тя участва в Национална дискусия „Ефектът на еврозоната. Говори опитът на страни членки“, която се провежда в Министерския съвет. 

Русинова призова хората да бъдат активни и уточни, че заради нуждата от активност от 8 август 2025 г. ще започне двойното обозначаване на цените във всички магазини.

"Нека, ако хората видят, че цената на определена стока се е променила в рамките на една седмица, да сигнализират Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Комисията за защита на потребителите (КЗП), дори и местните власти", призова още Русинова. 

На днешната дискусия  представители на работодатели, синдикати и граждани ще бъде коментирана евентуалната спекула с цените. "Да започнем сериозно обсъждане на страховете на хората", заяви тя. 

Според нея, прави впечатление, че едни и същи търговски вериги покачват цените си, но извън София. Днес чухме и от министър-председателя и от контролните органи, че има добра организация. Надявам се, да видим резултат от координацията на всички контролни органи, защото цените, доходите и начинът, по който следващите дни ще стигнем до това България да ползва еврото от януари 2026 г., са изключително важни, изтъкна Русинова. 

По думите ѝ най-важната тема е какви са контролните механизми на държавата по отношение на спекулиране с цените. "Да се направи така, че цената да е същата както в София, така и например в Монтана, Пазарджик и други", коментира тя. Зорница Русинова обърна внимание, че оттук нататък ИСС започва ясно разясняване как ще се обменят средствата, като посъветва гражданите да не бързат да обменят валута, а да изчакат влизането ни в еврозоната. 

източник БТА

 


Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Възобновява се движението в локалното платно на бул. „Цариградско шосе“ в София

20.06.2025 17:24    

От днес се възобновява движението в локалното платно на бул. „Цари

Втори сме в ЕС по качество на водите за къпане

България е на второ място в ЕС по качество на водите за къпане за сезон 2024 г., показват данните на Европейската агенция за околна среда, публикув

Системата "BG ALERT" предупреди за забелязания едър хищник в Шумен

По-рано днес районът около Шуменското плато беше отцепен за пешеходци, заради сигнал за "рядък животински вид с големи размери" от четвъртък вечерт

Николай Нанков: Започваме работа по алтернативно водоснабдяване за област Велико Търново

Започваме работа по осигуряване на алтернативно водоснабдяване за живеещите в област Велико Търново, написа във Фейсбук Николай Нанков, председател